301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 10:11 Bu haber 1311 kez okundu
 
Anıt kestane ağaçlarında kestane hasadı
Yaşam Haberi
Anıt kestane ağaçlarında kestane hasadı

 
  Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, vatandaşlarla birlikte 810, 795 ve 788 yaşındaki anıt kestane ağaçlarında kestane hasadı yaptı.

Merkez Kumarı Mahallesinde bulunan anıt kestane ağaçlarının hasadına Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Orhan Özçalık, Kumarı Mahallesi Muhtarı İbrahim Arslandoğdu, bazı daire müdürleri ile mahalle sakinleri katıldı.

Hasadın bereketli olmasını dileyen Vali Dr. Ömer Toraman, Kütahya’da 139 adet tescilli anıt ağacının bulunduğunu, 3 tanesinin Kumarı Mahallesindeki kestane ağaçları olduğunu söyledi.

Vali Toraman yaşları 810, 795 ve 788 olan anıt kestane ağaçlarının her yıl yaklaşık 200’er kilo meyve verdiğini ve mahalle sakinlerine gelir sağladığını kaydetti. 
 

“2 BİN TON KESTANE ÜRETİMİ YAPILIYOR”

Kütahya’nın yüzde 56 orman varlığı ve ormanlarındaki zengin çeşitliliği ile Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olduğunu belirten Vali Toraman, “Kütahya aynı zamanda kestane üretim merkezi. Simav’daki kestane ormanlarında yaklaşık 2 bin ton kestane üretimi yapılıyor. Vatandaşlarımız kestane üretimini iç pazarda değerlendirip hem ev hem de ilimizin ekonomisine katkı sağlıyor” dedi. 

“GELECEĞE AKTARMALIYIZ”

Ormanların ve anıt ağaçların gelecek nesillere aktarılması gereken bir miras olduğunun altını çizen Vali Toraman, “Bu konuda bütün vatandaşlarımızın üzerine düşeni yapması gerekiyor. Ormanlar, anıt ağaçları bizim ortak mirasımız, bir gen kaynağı. Onları gözümüz gibi korumamız lazım” diye konuştu.

“KUMARI’DA KESTANE ORMANI OLUŞTURACAĞIZ”

Anıt ağaçlardaki kestanelerin Kumarı’daki verimi gösterdiğini belirten Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, “Kestane miktarını artırmak için ağaçlardan tohumu alıp kestane üretimi yapacağız. Gelecek yıl Kumarı’da kestane ormanı ve kestane bal ormanı oluşturacağız. Böylelikle burada kestane balı üretiminin de önünü açmış olacağız” diye konuştu. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Anıt, kestane, ağaçlarında, kestane, hasadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı