301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 18:00 Bu haber 204 kez okundu
 
Çölyak hastaları bu hastalığa dikkat çekmeye çalışıyor
Çölyak hastaları bu hastalığa dikkat çekmeye çalışıyor
Sağlık Haberi
Çölyak hastaları bu hastalığa dikkat çekmeye çalışıyor

Çölyak Farkındalığı İçin Kızılay Derneğindeler

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Çölyak hastaları farkındalık oluşturmak için Tavşanlı Kızılay Şubesi çatısında buluşuyorlar.

Tavşanlı'da henüz resmi sayıları belli olmasa da bu sayının ortaya çıkması, bu hastalığa sahip kişilerin  marketler ile işyerlerinde  glutensiz ürünler tüketmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verdiler.

 

Kızılay Derneğinde biraraya gelinerek bu hastalıkla ilgili belirtileri anlatılarak, hastalığa karşı farkındalık yapılması planlandı. Eşinin glutensiz ürünler tüketmek zorunda olduğunu ifade eden demiryolları çalışanı Mustafa Kerim Turan, " Burada hep birlikte toplandık çünkü bu çölyak hastalığı çok bilinen bir hastalık değil. Bununla ilgili bilgi paylaşımında bulunduk. Çölyak hastalığı ile karşılaşıldığında, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan en önemli şey dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle glutenli gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Dikkatli bir beslenme programıyla her sağlıklı insan gibi çölyaklı bireyler de hayatını en iyi şekilde devam edebilecektir. Burada belirli günlerde toplanmayı düşünüyoruz, bunu da sosyal medya üzerinde açmış olduğumuz Çölyak Tavşanlı sayfamız ile de bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz." dedi.

 

ÇÖLYAK NEDİR ?  Çölyak, ince bağırsağı glutene alerjisi olan kişilerde bulunan bir hastalık. Makarna, ekmek gibi birçok üründe gluten bulunuyor. Bir protein olan gluten, un gibi ürünlerde tutkal görevi görüyor. Ayrıca çikolata gibi unla kavrulan ürünler de gluten içeriyor.

Çölyak hastaları marketlerde alacakları ürünleri bulabilmek için saatlerce etiket okumak zorunda kalıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çölyak, hastaları, bu, hastalığa, dikkat, çekmeye, çalışıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı