Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Ekim 2016 - Pazartesi 15:07 Bu haber 4376 kez okundu
 
Domaniç Mancınık Gülleleri
Kültür Haberi
Domaniç Mancınık Gülleleri

Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Yol çalışmasında bulunan tarihi eserler vasıtasıyla geçmişimizle bir kez daha temas kurduk”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nce (OGM) Kütahya’da yapımı süren 2016 yılı orman yolu projesi çalışmalarında Romalılardan kalma mancınık güllesi bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ülke topraklarımız pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Orman yolu çalışmasında bulunan tarihi eserler vasıtasıyla geçmişimizle bir kez daha temas kurduk. Bulunan güllelerin sayısı oldukça fazla” dedi.

 

ESKİDEN BÖLGEDE KALE ÜRETİM TESİSİ BULUNUYORDU

Kütahya’nın Domaniç İlçesi’nden çıkartılan tarihi eserler, bulunmalarının ardından kaymakamlığa ve müze yetkililerine bildirildi. Uzmanlar ilk değerlendirmelerinde Romalılardan kalma güllelerin varlığına sebep olarak, eskiden bölgede bulunan kale veya gülle üretim tesisini gösterdi.

“HER TÜRLÜ MİLLİ VARLIĞIMIZI GELECEĞE AKTARMAK İÇİN SEFERBER OLUYORUZ”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Orman yolları çalışmalarımız devam edecek. Çalışmalarımız güllelerin keşfinde olduğu gibi imtina ve titizlikle yürütülüyor. Çünkü her bir karış topraktan ayrı bir tarih fışkırıyor. Bu şuur ile gerek orman, gerek kültür, her türlü milli varlığımızı geleceğe aktarmak için seferber oluyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Domaniç, Mancınık, Gülleleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı