301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 09:35 Bu haber 424 kez okundu
 
Kadın girişimci kendi işini kurdu 23 çeşit dondurma üretti
Ekonomi Haberi
Kadın girişimci kendi işini kurdu 23 çeşit dondurma üretti

Kadın girişimci kendi işini kurdu 23 çeşit dondurma üretti

Görüntü  Röportaj  : Tuna İŞLEYEN 

 

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde kendi işletmesini kuran 41 yaşındaki Serap Karabacak'ın manda sütünden ve doğal meyveler ile yaptığı dondurma rağbet görüyor.

Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesinde oturan Serap Karabacak, 1995 yılında üniversitelerde başörtüsü yasağı olması nedeniyle sınavlara girmedi.

Başörtüsü serbestliğinin ardından 2015 yılında girdiği üniversite sınavından sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümüne kaydını yaptıran Karabacak, uzaktan eğitimle önlisans mezunu olarak diplomasını aldı.

Karabacak, " Bir bayan girişimci olmam nedeniyle ilk zamanlar yadırganıyordu yaptığım iş, fakat şu sıralar taktirle karşılanıyorum. Evliyim ve 2 çocuğum var. Aradan yıllar geçse de evlenip aile kursam da kadın olarak hedeflerimden, hayallerimden vazgeçmedim. Önce önlisans, ardından da kendi işletmemi kurdum." dedi.

Yaklaşık 5 yıl önce ilçede açılan manda yetiştiriciliği kursuna gittiğini belirten Karabacak, şöyle konuştu:

"Kursun ardından 3 manda aldım, sonra sayıyı 5'e çıkardım. Günlük 25 kilogram civarında süt elde ediyorum. Manda sütü hem besleyici hem değerli. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) bölgelerde açtığı girişimcilik kursuna katıldım. Sunduğum dondurma projesi onay alınca hibe destekle 'Dondurmam Kaymak' filminden etkilenerek bu isimle kendi iş yerimi açtım." dedi.

Sade, vişneli, limonlu, kestaneli, çilekli, hurmalı, incirli ve tahinli gibi birçok çeşitte manda sütünden dondurma yaptığını aktaran Karabacak, "Renklendirici, gıda boyası, katkı maddesi yok. Meyveleri bile ailecek kendimiz işleyerek dondurmaya katıyoruz. Doğal ürünlerden ve manda sütünden de olması nedeniyle Kütahya ve birçok ilden bu dondurma için gelenler oluyor" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, girişimci, kendi, işini, kurdu, 23, çeşit, dondurma, üretti,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı