Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 11:38 Bu haber 621 kez okundu
 
Ressam Merhum Ahmet YAKUPOĞLU’nu Anma Programı
Gündem Haberi
Ressam Merhum Ahmet YAKUPOĞLU’nu Anma Programı

Dünyaca ünlü Kütahyalı Ressam, Neyzen ve Minyatürist Ahmet Yakupoğlu vefatının 3. yılında anıldı. 

Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun vefatının 3. yılı sebebiyle Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından anma programı düzenlendi. 

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonunda düzenlenen anma programına; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Müzik ve Sahne Sanatları Dairesi Başkanı Levent Aydın, STK Temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. 

Aşr-ı şerifin okunmasıyla başlayan “Vefatının 3. Yılında Ressam Merhum Ahmet Yakupoğlu’nu Anma Programı” DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’ın açış konuşmasıyla devam etti. 

“DPÜ’YE PAHA BİÇİLEMEYEN BİR SERVET BIRAKTI”

Ahmet Yakupoğlu’nun yalnızca Kütahya için değil tüm dünya için önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çeken DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, “Onun sayesinde bugün üniversitemiz kıymeti biçilemeyen bir servete sahip. Bize düşen onun eserlerine sahip çıkmak. Bu elimizde, bunu yapabiliriz. Üniversite olarak Ahmet Yakupoğlu’nun bıraktığı eserlere sahip çıkacağız” dedi.

Uysal’ın konuşmasının ardından Her-Dem Ney Türk Musikîsi Topluluğu musiki dinletisi sundu.

Konserde Ahmet Yakupoğlu’nun gezeklerinde icra ettiği eserler Her-Dem Ney Türk Musikîsi Topluluğu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç eşliğinde sunuldu. 

“Vefatının 3. Yılında Ressam Merhum Ahmet Yakupoğlu’nu Anma Programı” hediye takdimiyle sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ressam, Merhum, Ahmet, YAKUPOĞLU’nu, Anma, Programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı