301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 15:23 Bu haber 392 kez okundu
 
Teşvik Oranlarımız Düştü
Ekonomi Haberi
Teşvik Oranlarımız Düştü

Teşvik Oranlarımız Düştü

21 Ağustos tarihinde yayınlanan ve 01.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olacak Teşvik Kapsamında Kütahya’nın 4.Bölgeden 3. Bölgeye yükselmesi ilimize gelecek olan yatırımcıları sekteye uğratacaktır.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş; 21 Ağustos tarihinde yayınlanan ve 01.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olacak Teşvik Kapsamında Kütahya’nın 4.Bölgeden 3. Bölgeye yükselmesi ilimizin gelişmişlik anlamında sevindirici olsa da uzun vadede ve ilimizde faaliyet gösteren yatırımcılar ile yeni gelecek olan yatırımcıların ilimizi seçmemelerinde etkin rol alacaktır dedi.

TEŞVİKTEN AZ YARARLANACAĞIZ

Emet ilçemizde faaliyet gösteren Etibor İşletmesinin gelirininde hesaplamaya dahil edilmesi bor rezerv fiyatlarının değişkenlik göstermesi de göz önünde bulundurularak ileriki süreçte ilimiz üçüncü bölgeden ikinci bölgeye mi geçecektir. Yapılan bu değerlendirme sonucunda Şehrimiz 2021 yılı başından itibaren sanayicimizin teşvikten az yararlanacağını ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş; “4. Bölgede yer alan Kütahya 3. Bölgeye yükselmesi ile birlikte Vergi indirimi yatırıma katkı oranı 30’dan 25’e, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği OSB ve EB Dışı için 6 yıldan 5 yıla, OSB ve EB içi için 7 yıldan 6 yıla, Yatırım yeri tahsisinde Faiz veya Kar Payı Desteği iç kredide 4 puandan 3 puana düşürüldü.
Ortalama olarak iş dünyamızın aldığı destekler 5 ila 10 arasında azalmış ve buda ilimiz ekonomisine zarar vermektedir” dedi.

69 İL YERİNİ KORUDU
Ülkemiz genelinde 69 il yerini korurken Kütahya’nın yükselen 10 il arasına alınması sanayicimizi zor duruma soktu diyen Erbaş; “Bu dönemde sanayicimiz büyük zarar görmüş, yatırım yapmak isteyen yapamamış, istihdam artırımına gidecek olan artırım yapamamıştır. Bu zor günlerde 2021 yılı başında yürürlüğe girecek olan Teşvik Sisteminde değişiklik sanayicimizi daha da karamsarlığa sokacaktır. Biran önce bu karardan vaz geçilmesi yada ertelenmesi gerekmektedir” dedi.  

KOMŞU YERİNİ KORUDU

Komşu il Afyonkarahisar’ın yerini koruduğunu belirten Erbaş; “Bölge olarak yakın olmamız ilimize gelecek olan yatırımların komşu ile kaymasına sebep olacaktır. Aslına bakıldığında ise Kütahya’nın yatırım ve teşvik konusunda daha fazla ihtiyacı bulunmaktadır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teşvik, Oranlarımız, Düştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı