301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:25 Bu yazı 102 kez okundu
 
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
Bülent Alpagut
 
 
      O R U Ç    VE   K O R O N A V İ R Ü S   
 
                        Peygamberimiz” Sallallahü aleyhi  ve Sellem” buyurdu ki:” Oruç, mümini Cehennemden koruyan  bir kalkandır”. Bir de bilinmesinde yarar olan bir husus var. Hastalık gibi,mecburi bir sebeple oruç tutulmazsa  kazası gerekir. Dünyayı kavuran Koronavirüs nedeniyle bu yıl Ramazan Ayında Oruç tutulup tutulmayacağını bilmiyorum. Bakın Cuma Namazları bile  önce Ankara’da iki kez sembolik olarak kılındı. Bu,geri kalan 8O ilimizde bu şekilde sürecekmiş İnşallah belli bir sayıda kalır da  bugüne kadar olduğu gibi yine her Cuma,her yerde huzurla,kaygı duyulmadan kılınabilir.  Ama bakarsınız tehlike birkaç ay sonra ortadan kalkmaz, alınan tavsiye kararları çerçevesinde bugün olduğu gibi Cuma Namazı yerine öğle Namazıyla yetinmek zorunda kalırız.Dinde aklın yolu her zaman birdir. Dinde zorlama da yoktur. Bir şekilde her şeyin bir yolu yöntemi vardır. 
                         Hatırlıyorum bir kez Tunus’ta Oruç tutmak ertelenmişti. Yani o yıl oruç tutulmamıştı. Gerekçesini bilmiyorum. Ama Koronavirüs Orucu olumsuz etkileyen bir faktör olabilecek midir? Bunu nasip olursa hepimiz .göreceğiz.Ama ben  ülemadan biri değilim. Ben de karınca kararınca bir şeyler okuyorum. Allah bana da cüzi miktarda irade vermiş. Akıl vermiş. İnanıyorum ki HASTALIK ve  SAVAŞ  gibi durumlarda ne Cuma Namazı  kılabilinir ne de  Oruç tutulabilir, ne de toplu olarak  sünnet olan Teravih Namazı  kılınabilir.  ORUÇ ta  bazen tutulmayabilirYüce Yaradan ne diyor?” Oruç benim için tutulur. Onun karşılığını sadece ben veririm”Rabbim büyük bir engel olduğu taktirde kullarını zorlamaz. . Ama ne olur  KAZASI gerekir. Hiç kimse de bu konuyu  kendine göre yorumlamamalıdır. Ve de abartmamalıdır. Aşağıda yazacağım Hutbe ilginçtir.Bizzat Peygamberimiz “ Sallallahü aleyhi  ve sellem”tarafından okunmuştur. 
                         İmam-ül  eimme, Muhammed bin İshak bin Huzeyme  yazıyor ki,Selman-ı Farisi” Radıyallahü anh” bildirdi kiResullullah” Sallallahü aleyhi ve sellem “Şaban ayının son günü  hutbede buyurdu ki:”Ey Müslümanlar!Üzerinize öyle büyük bir ay gölge vermek üzeredir ki,bu aydaki bir gece(Kadir gecesi),bin aydan daha faydalıdır.  Allahü teala,bu ayda ,her gün oruç tutulmasını emretti. Bu ayda,geceleri teravih namazı kılmak ta sünnettir.Bu ayda,Allah için ufak bir iyilik yapmak,başka aylarda, farz yapmış gibidir.Bu ayda, bir farz yapmak,başka ayda yetmiş farz yapmak gibidir.Bu ay, sabır ayıdır.Sabredenin  gideceği yer Cennettir. Bu ay, iyi geçinmek ayıdır.Bu ayda mü’minlerin rızkı artar. Bir kimse ,bu ayda,bir oruçluya iftar verirse,günahları affedilir. Hak teala,onu Cehennem ateşinden azad eder. Oruçlunun sevabı,ona sevap verilir”
                           Hutbe bu. Bu hutbeyi dinleyen  Eshab-ı kiram,dediler ki.”Ya Resulallah! Her birimiz,bir oruçluya iftar verecek,onu doyuracak kadar zengin değiliz.Resulullah buyurdu ki:”Bir hurma ile iftar verene de,yalnız su ile oruç açtırana da ,biraz süt ikram edene de, bu sevap verilecektir.Bu ay, öyle bir aydır ki, ilk günleri rahmet,ortası mağfiret ve sonu Cehennemden  azat olmaktır..Bu ayda, emri altında olanların(işçinin,memurun,askerin ve öğrencinin ) vazifesini  hafifletenleri  (patronları, amirleri.kumandanları ,yöneticileri,şefleri, müdürleri vb) Allahü teala  affedip,Cehennem ateşinden kurtarır. Bu ayda  dört şeyi  çok yapınız!Bunun ikisini  Allahü teala çok sever. Bunlar,Kelime-i Şehadet   getirmek, ve istiğfar etmektir. İkisi de zaten her zaman yapmanız  gerekiyor .Bunlar  da  Allahü tealadan Cenneti istemek ve Cehennem ateşinden Ona sığınmaktır.Bu ayda, bir oruçluya su veren bir kimse, kıyamet günü susuz kalmayacaktır”
                               Bu ayda Allah için bir iyilik yapabilirsek, bu ayda bir farz yapabilirsek, Bu ayda sabredebilirsek,Bu ayda  birbirimizle iyi geçinebilirsek bunlar kar hanemize yazılacaktır.  Bu  arada sayın siyasetçilerimize  buradan sesleniyorum:Lütfen bu ayda olsun( Ramazan Ayı) birbirlerinize kötü sözler söylemeyin. Bu davranışlarınız milletçe hepimizi üzüyor. Bunun farkında mısınız? Bu ayda şom ağızlara bir  aylığına olsun   kilit vurulmalıdır.  İnsanlar kardeş olduklarının farkına varmalıdırlar. 
                    
                           Koronavirüs tedbirleri arasında vücudun zinde tutulması,sağlıklı olması  gerekiyor. Virüs özellikle ilk önce vücudu problemli,sorunlu olan  insanları vuruyor. Ama sağlıklı olanlar direndikleri için onlara bir şey yapamıyor. İyi beslenme,iyi bir uyku, stres yapmama ,Allah’ın taktirine rıza gösterme ve tedbir almayı ihmal etmeme   şart.  .Ayrıca bu virüsün ağızda bir süre bekledikten sonra akciğerlere girdiği düşünülüyor. Zaten mideye gitmesi halinde mide asitleri bunları yok ediyor olmalı ki sık sık bol su içme öneriliyor. Her bir yudum su bu virüsü mide denilen cehenneme itiyor. Akciğerlere ulaşmasını engelliyor. . .Böyle olursa oruç  konusu önem kazanıyor. Oruçlu,genelde yerine göre halsiz ve dermansız kalabiliyor. Allah korusun bu durum koronavirüs için bir fırsat yaratabilir.  Oruç sağlıklı insanlar için  asla sorun değil. Ama  çeşitli rahatsızlıkları bulunan milyonlarla ifade edilen insanlar için sorundur. Şeker hastaları,tansiyon hastaları,diyaliz hastaları, böbrek hastaları, daha bir çok  hastalık oruç için  en büyük engel. Makul bir sebep nedeniyle oruç tutamayacak olanlar için alternatifler çok Tutamadığınız orucun bedelini toptan ödersiniz. Bunun da nerelere verilebileceği biliniyor. 
                            Sağlıklı olanlara  da bu Ramazan Ayında  gayret,tahammül diliyorum.  Acaba Müslümanlara bu olağanüstü durumda bir erteleme söz konusu olur mu? Yani  din otoritelerince .” Bu Ramazan Ayında oruç tutulmaması “ tavsiye edilebilir mi?  Cihan padişahı,Allah ona her istediğini vermiş,Kanuni Sultan Süleyman’ın  yıllar öncesinde söylediklerini unutmayalım. Ne demişti?” Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/ Olmaya devlet Cihanda  bir nefes sıhhat gibi”. Sağlık her şeyin üzerinde.  Sağlıklı insan namazını da kılar,orucunu da tutar,hayrını da yapar..Ama bir tehlike söz konusuysa   bunların hiç birini yapamaz. Bu salgın hastalık bana göre tek başına bir  engeldir. Nihayet bağışlayacak olan yüce Yaradan değil midir? Allah bağışlayıcıdır.Böyle durumlarda kullarını yük altına sokmaz.  
      SAYIN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ  SALİM KARABOĞA NASIL 1943’TE  İNŞA EDİLEN TARİHİ ORTAOKULU  VE ÇEVRESİNİ ÖRNEK HALE GETİRDİYSE  ÖZEL İDAREYE AİT BİNAYI DA  TAVŞANLIMIZA 
KAZANDIRACAKTIR     
                 Tavşanlı’nın bugün bile unutulmayan  9. Kaymakamı rahmetli Ali Akseven’in halk tabiriyle İMECE usulüyle  tam bir seferberlik ruhuyla  Türk Milli Eğitimine kazandırdığı  tarihi ortaokul  benim de ortaokulumdu. Fevzipaşa İlkokulu’nu  bitirdikten sonra  25 Haziran 1949 tarihli   diplomamla birlikte rahmetli babam beni bu ortaokula yazdırmıştı. Yani  1949/195O Öğretim yılında bu ortaokulun  öğrencisi  olmuştum. Okul çok değerli öğretmenlere  sahipti. Rahmetli Fransızca öğretmeni Safiye Hanım,Türkçe öğretmeni şair Vehbi Kızılgün(Ediboğlu),beden eğitimi öğretmeni Refik Arıkan  unutamadığım öğretmenlerimdendir. Ama ne acıdır ki .bu okuldaki  arkadaşlarımdan bugün  çok azı hayattadır. .
                  Tavşanlı Ortaokulu bağımsız olarak 1944/1945 Öğretim yılında faaliyete geçmiştir. 1943 yılında  yukarıda ifade ettiğim gibi rahmetli kaymakamlarımızdan ,ilçenin 9.Kaymakamı Ali Akseven’in Tavşanlı’ya ve Tavşanlılılara armağanı bir irfan yuvasıdır.Zamanın Tavşanlı Belediye Başkanı  rahmetli Tahsin Buruk  ile  hummalı bir çalışma içine giren kaymakam Akseven belki de Türkiye’de  bir okul binasını 89  günde gerçekleştiren ve Milli Eğitme sunan   tek kaymakam,bir başka ifadeyle Mülki İdare Amiridir. Mekanı Cennet olsun.Adı, Tavşanlı’da benim de yıllarca içinde ikamet ettiğim Yeni Mahalle’deki  bir  sokakta,” Akseven Sokak” ta yaşatılmaktadır. 
                    Bu okul bugün itibariyle  77 yıldır ayaktadır. .Birçok depremi atlatmış,yerinde  hoplamış,zerre kadar  etkilenmemiş bir ahşap binadır. Yıllarca Ortaokul öğrencileri,bir ara Atatürk Lisesi’nin orta bölümü,daha sonra Meslek Yüksek Okulu  bu binayı kullanmıştır. Bir süredir de Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu binadadır.
                     Şimdi yeni bir konuk bekleniyor. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi  bu tarihi binayı bir süreliğine kullanacakmış.  Yeni 2 veya 4 yıllık bölümler açılacakmış. Zaman içinde yeni binalar inşa edildikten sonra  bina yine belki bir başka amaç için yeniden değerlendirilecektir. 
                      Bu bina 28 Mart 197O Gediz Depremi’nden tek çizik almadan  kurtulmuş bir yapıdır. Deprem Yönetmeliği bu 77 yıllık bina için  faso fisodur. Nasıl ayakta durduğunu da hayretle ve ibretle izleme fırsatı bulursunuz. Sanki bu binayı melekler elleriyle bir yerden getirip buraya koymuşlardır. Demek ki 77 yıl önce de ciddi insanlar,namuslu ustalar,teknik elemanlar varmış. Helal yiyen,malzemeden çalmayan hemşehrilerimiz yaşamış. 
                       Şairin dediği doğrudur.” Helal kaynamayan aş aştan değildir” Bu binayı yapanların hepsi de helal aş yemiştir. Yeri gelmiş başlarını secdeye  koymasını bilmişler,Allah’tan korkmuşlardır. Onun  içindir ki Tavşanlı Ortaokulu helal kazançlarla,helal çabalarla,helal malzemelerle inşa edilmiştir. 
                        Tarihi  Ortaokul’un üniversite emrine verilmesine  gönülden “Evet”diyen değerli insan,hemşehrimiz İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Salim Karaboğa’ya en samimi şükran duygularımı iletmek isterim. Ki bu Karaboğa,tarihi ortaokulu bir enkaz olarak devralmış,önce yapıyı güçlendirmiş sonra da çevresini Babil’in Asma Bahçeleri misali örnek hale getirerek Tavşanlımıza kazandırmış  bir birim müdürümüzdür. Tam “Oh”diyecekken bu kez   ne şanstır ki kendisine yeni bir bina teklif edilmiştir. Bu bina yeni inşa edilen Tavşanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği hizmet binasına komşu, Kütahya Özel İdaresi’nin malı,yıllar önce öğrenci yurdu olarak düşünülen sonradan  bir ara Ticaret Lisesi, son  aylara kadar Tavşanlı Özel İdare Müdürlüğü’nce ve bir MTSK Kursu tarafından kullanılan   binadır. Bodrum katı,birinci ve ikinci katları vardır. İşte bu bina artık sayın Salim Karaboğa tarafından yeniden ihya edilecek,restore çalışmaları sonunda Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olacaktır. Belki  birkaç yüz bin lira bir harcama gerekecektir. Ama  bu kadarcık ta olsun artık. 
                          İnşallah Tavşanlı’ya geldiğimde  belki de ilk kez bu binayı gezeceğim. Sevgili Karaboğa’nın  ilçemize kazandırdığı binada  sevgili Karaboğa’nın çayını  yudumlayacağım. İnanıyorum ki  yeni haliyle Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün bir bahçesi de olacaktır. Bu bahçenin  de  güllük gülistanlık olacağını adım gibi biliyorum. Çünkü Atasözleri yalan söylemez.” At,sahibine göre kişner”  Sayın Salim Karaboğa’nın kaderi  diğer müdürlerden farklıdır. Harabeyi mamur hale getirmek herkese nasip olmaz. 2 İş bileninse kılıç kuşananındır2 diyor ve sayın müdürüme gösterdiği hassasiyetten ötürü Tavşanlılılar adına teşekkür ediyorum. İlçemizin çalışkan,efendi,dürüst kaymakamı Yüksel Kara Beyfendiye’de Milli Eğitim camiasına  gösterdiği kolaylıktan ötürü ayrıca teşekkür ediyorum.Darısı yarım kalmış Öğretmenevine diyorum.                       
  TÜRKİYE  CUMHURİYETİ’NİN  YENİ ANAYASASI’NIN  KABULÜ                                                                     2O  NİSAN  1924  
 
               Türkiye  bu güne kadar beş Anayasa ile tanışmıştır. 1876 Kanun-i Esasisi,1921 Anayasası( Teşkilat-ı Esasiye Kanunu),1961 Anayasası ,2O.O4.134O(19249  491 Kanun no( Teşkilat-ı Esasiye Kanunu) ve 1982 Anayasası
                2O Nisan 1924 tarihinde kabul edilen  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası  1O5 maddeden oluşuyordu. Bu Anayasa  1876 Kanun-u Esasisi’ni ve 1921 Teşkilat-ı Esasisi’ni bir anlamda  yürürlükten kaldıran bir  anayasaydı. 1924 Anayasası’nda  11 bölümde  11 maddeden  3.maddesi nde  devletin dini İslam olarak benimsenmiştir. Bu anayasa laik bir anayasa değildi. Aynı şekilde 6.maddede” Yargı, bağımsız mahkemelerce yürütülür” ifadesiyle kısmen de olsa kuvvetler ayrılığı gerçekleşmiştir. 
                 1924 Anayasası’nda  yapılan değişiklikler arasında” Devletin dini İslamdır.” ifadesi 1928 yılında kaldırıldı. Böylece laikliğe tam bir geçiş sağlandı. Seçmen yaşı 18’den 22’ye çıkarıldı. Ormanlar devlet kontrolünde olması için devletleştirildi.Kadınlara, Seçme ve seçilme hakkı tanındı.(1934)Atatürk’ün belirlemişolduğu  ilkeler anayasaya girdi. Laiklik maddesi  anayasaya  girdi(1937), Toprak reformu yapıldı. 
                  1924 Anayasası,bugüne kadar 5 kez değişikliğe uğramıştır. En uzun süreli anayasadır. Kişi hak ve özgürlüklerini tanır ama sosyal haklara yer vermezdi. 
                   Şu anda  elimizde 12 Eylül 2O1O Referandumu dahil tüm değişiklikleri içeren T.C Anayasamız var. Anayasalar ,bilindiği üzere örgütlenmiş siyasal birim olan devletin gücünü sınırlayan,bireyin hak ve özgürlük alanlarıyla bunların çiğnenmelerine  karşı denetim  yollarını belirleyen,iktidarın tek elde toplanmasını önleyerek çoğulculuğu benimseyen,çok iktidar ilişkisinde dengeleri sağlayan,her türlü hukuk dışılığı engelleyen belgelerdir. 
                   
 
 
                                                 . 
 
Etiketler: O, R, U, Ç, , , , VE, , , K, O, R, O, N, A, V, İ, R, Ü, S, , , ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
87 Okunma.
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
203 Okunma.
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
332 Okunma.
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
71 Okunma.
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
118 Okunma.
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
110 Okunma.
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
180 Okunma.
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
350 Okunma.
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
139 Okunma.
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
97 Okunma.
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
763 Okunma.
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
254 Okunma.
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
161 Okunma.
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
649 Okunma.
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
467 Okunma.
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
224 Okunma.
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
173 Okunma.
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
858 Okunma.
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
77 Okunma.
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
137 Okunma.
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
418 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
188 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
724 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
441 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
466 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
374 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
950 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
594 Okunma.
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
529 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
485 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
627 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
690 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
309 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
554 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1108 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
973 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1341 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1371 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
915 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1404 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
1069 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
910 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
1986 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2526 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1140 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1555 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1520 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1395 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2364 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
2028 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
1059 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1172 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1417 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1760 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
2010 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1242 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
974 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1189 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1461 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1959 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1313 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1200 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1350 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
1138 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1266 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
1100 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
1095 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1195 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
1012 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
955 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1149 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
1103 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1562 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1704 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1330 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1312 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1245 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1283 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
1077 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1397 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1612 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1561 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
2129 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1472 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1527 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1439 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1244 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1827 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2498 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
2133 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2161 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1421 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1250 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1659 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3627 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
3001 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2414 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1710 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
2071 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
2302 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1942 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
1988 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1939 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1881 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1635 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1838 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2695 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1620 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1761 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
2077 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1872 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2179 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2572 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2568 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1679 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2444 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1721 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1705 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
2120 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1766 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1573 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1816 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1888 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1788 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2327 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2336 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1740 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1758 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1695 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2725 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2197 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2214 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1652 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2274 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
2071 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2269 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
1995 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1857 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
1974 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1945 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
2259 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
2016 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3583 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1913 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
2106 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
2075 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2775 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1749 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2289 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1672 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
3412 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1854 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1843 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1643 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1906 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2248 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1930 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
2080 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2598 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2743 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2406 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2222 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2223 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2215 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
1991 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3290 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
3073 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
20287 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2380 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3392 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3673 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
3052 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2558 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2606 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3443 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3511 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2165 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
545 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2867 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2793 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3521 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2535 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2614 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3152 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2266 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
3104 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2650 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2951 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2895 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
2960 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3348 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2797 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
3008 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
3053 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
4044 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2874 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4746 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2703 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4276 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
3135 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3357 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4389 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
3013 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2566 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2652 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2754 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4512 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3097 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
3098 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3275 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4300 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2952 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2330 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2529 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2711 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2782 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2671 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
2975 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2891 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2460 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2718 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2500 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2775 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2524 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2671 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2910 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3250 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2822 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
4057 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2882 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2699 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3213 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3392 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3372 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3356 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3852 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3324 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2817 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3838 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2880 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
3096 Okunma.
Haber Yazılımı