301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:05 Bu yazı 415 kez okundu
 
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
Bülent Alpagut
 
 

    TAVŞANLI’DA  TÜM DERNEKLER  BİR  ÇATI 
                                  ALTINDA TOPLANMALIDIR
   Nasıl cadde ve sokaklardaki elektrik ve telefon direkleri,çatılardaki TV Antenleri ,binaların badanaları bir görüntü kirliliği yaratıyorsa derneklerin ayrı ayrı bina köşelerinde,iş merkezlerinde,pasajlarda,dükkan ve iş yerlerinin bir kenarında  faaliyet göstermeleri de o derecede  sıkıntı yaratıyor.
           Tavşanlı Merkezi’nde   bir bina inşasıyla bu binada mevcut vakıf,dernek,sendikaların birer odası olması kanımca disiplin açısından da önem arzediyor.Tavşanlı’da  2OO’ün üzerinde  sendika,dernek ve vakıf olduğunu düşünüyorum. Bu öyle bir bina olsun ki içinde  mahalle muhtarlıkları da bulunsun.Bir derneğin,vakfın,sendikanın ve muhtarlığın kendine özgü evrakları var. Korunması gereken  belgeleri mevcut.Bunların bir çatı altında olmaları her şeyden öte güvenlik açısından önemli. 
           Bakıyorsunuz Kızılay,Çocuk Esirgeme Kurumu,mahalle ve köy muhtarları derneği,Verem Savaş Derneği bir yerlerde  bilmem ne sendikası ve vakfı da başka yerlerde.Böyle bir düzenleme yapılırsa bu  hem halkın,hem bu kuruluşların mensuplarının hem de  devletin yararına olacaktır.Zaten bu dernek,vakıf ve sendika  şube ve temsilcilikleri  çoğu zaman kapalıdır.Değerli belgeler de  Allah’a emanettir.
           Tavşanlı bu alanda  pilot bölge olabilir. Bu Türkiye’de örnek bir çalışmayı da beraberinde getirebilir.Yapılacak tek şey uygun bir arsa üzerinde görkemli bir binayı kondurabilmek. Bu kurum ve kuruluşların ve halkın işbirliğiyle gerçekleştirebilir. Tavşanlı bugüne kadar nice hizmetleri kendi çabalarıyla gerçekleştirmedi mi? Bunu da pekala başarabilir.
                    SARRAFLAR  Ç ARŞISI   TAVŞANLI’YA  YAKIŞACAKTIR
                 Sarraflar da orada burada. Bunların da bir çatı altında toplanmaları özellikle asayiş açısından önem arzediyor.Böyle bir çarşı geceleri de güven içinde olabilir. Güvenlikleri garanti altına alınabilir. Bana soracak olursanız böyle bir yer var. Tavşanlı’daki dağınık bir görüntü arzeden tüm sarraflar Belediye Pasajı’na alınabilir. Akşamın belli bir saatinde pasajın iki kapısı kitlenir.Sabahın belli bir saatında ise açılabilir.Bu öneri sarraflarımızı ilgilendirir mi bilemem ama emniyet,disiplin,güven açısından yabana atılmayacak bir öneri.
                  Ama sayın sarraflar yan yana hizmet etmeyi içlerine sindirirler mi bilemem. Babam rahmetli  avukat yazıhanesini  bugün Tahsin Buruk Caddesi’nde rahmetl i  Esiflerin Hakkı Efendi’nin evinin altında açtığı zaman kulakları çınlasın Avukat Suna Korkmaz da hemen yanına yazıhanesini açmıştı. Babamın bundan pek mutlu olduğunu  tahmin etmiyorum. Bunu bizlere pek htirmedi ama ben yine de  huzursuz olduğunu düşünüyorum. 
                        TAVŞANLI’DA HER GÖRÜŞTÜĞÜM KİŞİ AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR
                                    SU FİYATLARININ  UCUZLATILMASI  İSTENİLİYOR 
                   Yeni İçme suyu Tavşanlılıların hizmetine sunuldu. Bu küçümsenmeyecek vizyon bir projedir. Artık Tavşanlılı kaynak suyu niteliğinde suyu içiyor,kullanıyor.Bunun için çaba gösterenleri gelecek kuşaklar rahmetle anacaklardır.
                    Tavşanlılı ucuz suyu hak ediyor.Yıllar boyu Yer altı sularını kullandı. Ada Stadı yanındaki ve Emirellerin Harmanyeri yakınındaki iki derin kuyudan çekilen sular ana depoda toplanarak halkın istifadesine sunuldu.Bu sular pahalı sulardı ve pahalı olması doğaldıÇünkü elektrik sarfıyle yerin 1O8m derinliğinden çıkarılıyor ve pompalanıyordu.
                    Ne zaman Kayaboğazı Barajı devreye girdi Tavşanlılı bol suya kavuştu. Ama bu suyun barajın dibinden alınıp pompalanması da sorunlar yarattı. Su bir anlamda balık gibi kokuyordu. Arıtma tesisinde ne kadar arıtılsa da bu özelliğini korudu. Allah sayın Vural Kavuncu’dan(halen rektör) ve sayın Belediye Başkanı Mustafa Güler ‘den,DSİ’nin sayın yetkililerinden,bürokratlardan razı olsun. Bugün kaynak nteliğinde Esatlar7dan gelen güzel bir içme ve kullanma suyuna kavuştuk.
                     Tabii seyriyle ilçemizin en ortalık yerine ulaşan bu su sadece Tavşanlı Belediyesi’nin 19 mahallesini değil,beldelere,köylere kadar gidiyor.Her halükarda bu suyun eskiye oranla daha az masraflı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle mevcut su fiyatlarının geriye çekilmesi kadar doğal başka bir şey olamaz.Taktir sayın başkanın ve belediye meclisinin sayın üyelerinindir.Ben elçiyim. Elçiye zeval olmaz. 
                                            
      ÖĞRETMEN AHMET CEYHUN’UN ÖLÜMÜ  TAVŞANLILIYI
                                                      DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR
              Tavşanlı’nın centilmen,efendi,can,aziz insanları vardır.Moymullu Ahmet Ceyhun da bunlardan sadece birisiydi. Vefat haberini oğlumdan aldım. Derecesiz üzüldüm. Aynı  dakikalarda  kredi kartımı düşürdüm ikinci kez üzüldüm. Allah üçüncüsünden korusun.
               Ahmet Ceyhun’un vefatı üzerine ilk aradığım okul müdürü İsmail Kartal oldu. O da çok üzgündü. 15 yıllık bir beraberlikleri vardı. Edebiyat Öğretmeniydi. Sağlık Meslek Lisesi’nin kibar,nazik Ahmet öğretmeniydi. Ahmet 1958 doğumluydu. 6O yaşlarındaydı. Beklenmedik şekilde esen bir sert rüzgara  daha fazla direnememiş ,dalları kırılmış,gövdesi yere düşmüş nadide bir ağaçtı.
               O’nun  kibarlığı kadar,karşısındakilere karşı olan hassasiyeti,nazik tavırları  da bir başkaydı. Ahmet Ceyhun’un torunu için ne kadar üzüldüğünün yakın tanığıyım. Nenesi Moymullu Teyze haftanın birkaç günü Tavşanlı’daki evimize gelir,bizlerle sohbet ederdi. Öğretmen Camiası çok kıymetli bir mensubunu yitirmiştir. Gurbette ölüm haberi acı oluyor. Keşke Tavşanlı’da olup kendisinden helallık dileseydim.Akın Karaveyisoğlu’nun iş yeri komşusuydu.Yıllarca ikamet ettiğim Durak Mahallesi’nin  bir parçasıydı. En son 2O18 yılı ortalarında Tavşanlı’da kendisini ziyaret ettiğimi anımsıyorum.Son içtiğim çay belki O’nun çayıydı. O artık hoş bir sedadır. İyi olarak anılacaktır.Atatürk sevgisiyle dolu,Cumhuriyetçi,vatansever bir öğretmendi. Hiç kimse rahmetliye pislik atmasın. Ahmet Hoca’ya kurban olsunlar. O’nu  kimler üzdüyse Allah ta onları üzsün. Yetiştirdiği öğrencileri yetim bırakarak gitmiştir. Tavşanlı Sağlık Meslek Lisesi müdürü sevgili kardeşim İsmail Kartal’ın şahsında tüm okul öğretmenlerine baş sağlığı,  Moymullu hemşehrilerime de sabır ve tahammül diliyorum.Tavşanlı kansere bir evladını daha verdi. Ahmet dilerim Tavşanlı’nın  kansere yenik düşen son evladı olsun. 
                        27   MAYIS   BİR  ZAMANLAR  MİLLİ BAYRAMDI 
                Ben de 27 Mayıs Bayramları’nda  görev yapanlardanım.O da Cumhuriyet, 23 Nisan, 3O Ağustos,19 Mayıs  Bayramı  gibi bir bayramdı.Coşkuyla kutlanıyordu.14 Mayıs 195O tarihinde yapılan genel seçimlerde  iktidar olan Demokrat Parti 27 Mayıs 196O tarihinde yapılan bir Askeri  müdahale sonunda   iktidardan indirilmişti. 
                 1957’den itibaren yani DP’nin iktidara geldiği 7.yılda  ekonomik sıkıntılar  halkın belini bükmüştü.DP’de  1957 genel seçimlerinde umduğunu bulamamıştı. İsmet İnönü’nün 196O Nisan ayı içinde DP İktidarını sert olarak uyarması, 28 Nisan 196O Öğrenci olayları ,beraberinde gelen sıkı yönetimler  29 Nisan 196o tarihinde  Ankara Hukuk Fakültesi’nde  başlayan  öğrenci olayları,bunun Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne sıçraması, öğrencilerle güvenlik güçlerinin sıkça karşı karşıya gelmeleri, Mülkiye binasına ateş açılması, kapıların kırılıp içeriye girilmesi,öğrencilerin zor kullanılarak dağıtılması, Bir çok öğrencinin yaralanması, “ Kanlı Cuma”, olaylara yayın yasağı getirilmesi,ülkede her türlü  toplantının yasaklanması mevcut hükümetin istifa etmesinin istenmesi, 3 Mayıs 196O tarihinde  Kara Kuvvetleri Komutanı Cemal Gürsel’in Adnan Menderes’e bir mektup göndermesi,Soruşturma Komisyonunun kaldırılmasını,gazetecilere af  çıkarılmasını , öğrencilerin serbest bırakılmasını istemesi, baskı rejiminin devam etmesi,Mendres’in tek başına öğrencilerin içine girmesi ve tartaklanması, 21 Mayıs 196O tarihinde Harp Okulu Öğrencileri’nin   Kızılay’daki sessiz yürüyüşü , Askeri Darbeyi tetikleyenlerden bazılarıdır. Netice itibariyle 27 Mayıs 196o Sabahı Alparslan Türkeş İhtilal bildirisini okumuş ve  Milli Birlik Komitesi’nin yönetime el koyduğu açıklanmıştı. 
                 Ben darbe günü sabahı Tunçbilek’teki Köprübaşı’ndaki İlkokula  gitmek üzere  rahmetli Ahmet Karatürk’ün Meydan Sokak’taki kiralık evinden çıkıp rahmetli Azmi Sirel’in evinin karşısındaki GLİ  memur otobüsünün kalktığı yere giderken bir havacı askerin uyarısı sonucu evime geri dönmüştüm. Meğer darbe olmuş.
                 O gün görevime gidememiştim.  Dolayısıyle  hayatımda yaşadığım ilk Asker Darbe idi. Öğrencisi olduğum ,İstanbul Ünversites Iktısat Fakültesi kapatıldığı  için boştaydım.Bu nedenle kısa sür e de olsa öğretmen vekilliği yapıyordum.Sonra askerliğimi daha fazla ertelemeden askere gitmek istemiş ,Yedek Subay Öğretmen olarak Kayseri’ye gitmiştim.
               Milli Birlik Komitesi’nin tarihe altın harflerle geçen tek olumlu kararı bana göre Yedek Subay Öğretmenlik Müessesesidir. Bu görevi Tavşanlılı bir çok arkadaşımla birlikte gururla,başarıyla severek yaptık. 
               Tavşanlılı hiç sanmıyorum  benim,Esmerlerin Tekin Özdoğan,Moymullu Ömer Tekin,Emin Türkyılmaz,Mehmet Ali Özel,Mustafa Gürer,Mehmet Sever,Tahsin Öztürk, Cemal Eker, Ahmet Yılmazer, Gültekin Kesin,Yüksel Kavuncu, Talip Fidan, Sabri Belli, Kazım Girgin, Hakkı Şahin, Şerafettin Yılmaz,Ahmet Sepet(Kasımoğlu),Fevzi Coşgun,İsmail Eşen,Ali Yörük, Mahir Yörük, Ahmet Kuruçay, Mehmet Kır, İbrahim Ödemiş, Yücel Uğurlu’nun Yedek Subay Öğretmen olarak görev yaptıklarını bilmez. 
                  Bugün “27 Mayıs” adlı tek bir tabela,afiş,bir kurum ve kuruluş,fabrika,okul  bulamazsınız. Bu adla kutlanan bir bayram da yoktur. Tarih 27 Mayıs konusunda mutlaka bir şeyler yazacaktır.  
                                    HAZİRAN  AYI   VE  YİTİRDİKLERİMİZ  
             Günlük tutmam ama bazı doğum ve ölüm tarihlerini bir kenara yazarım. Rahmetli Mehmet Bacaksız ‘ın da bir defteri vardı. Tavşanlı’da kimleri kaybetmişiz günü gününe yazardı.Kimler  doğmuş  hakeza onlara da not düşerdi. 
             Haziran Ayının ilk gününde bir zamanların İstiklal İlkokulu Müdürü Mehmet Yiğit’i  yazmışım.Allah rahmet eylesin. Çalışkan,efendi,saygı değer bir hemşehrimizdi. Emekli olduktan sonra  canı sıkılmasın diyerek rahmetli iş adamımızAhmet Dağıstanlı’nın eski evinin karşısında bir mütevazi iş yeri açmıştı. Bu iş yerinden ben de zaman içinde bir şeyler almış ve kendisiyle sohbet etmiştim.
              Bakıyorum 12 Haziran 2O18 tarihinde Moymul’un yetiştirdiği birkaç değerli insandan biri Prof. Dr. Cemal Sarıcan’ı kaybetmişiz. Kütahya Lisesi’nden arkadaşımdı.Öncesinde çocukluk yıllarımın vazgeçilmezlerindendi. Şu anda mezarı İzmir İli Bornova İlçesi’ndeki eski mezarlıktadır. Manisa Yolu üzerindeki bu mezarlığın büyük duvarının hemen dibinde,Bor nova Belediye eski  Başkanı Olgun Bey’in çabalarıyla  bir yere defnetmiştik.Bugün kabri Tavşanlı’da en azından Moymul Mahallesi7ndeki aile mensuplarının yanında olsaydı her gün bir dua edeni mutlaka bulunurdu. Bugün Cemal Sarıcan gurbetteki bir yolcudur. Bugün gitsem defnettiğimiz yeri ben bile  bulamam.Mezarının Tavşanlı’ya nakli için çok çabaladım ama başarılı olamadım. Ne işi vardı Bornova’da ki? O değeri anlaşılamayan Tavşanlı’nın yetiştirdiği bir profesördü. Çok kişi kendisinden yararlandığı halde Tavşanlılının yararlanamadığı,farkedemediği bir insandı.Ben alışkanlık haline getirdiğim her sabah okuduğum Yasin-i Şerif’ten O’nu da  gönüllüyorum. Yerinde rahat uyu sevgili arkadaşım
              17 Haziran 2O15  tarihnde yitirdiğimiz bu büyük devlet adamı ,  16 O5.1994-O5.O5.2OOO tarihleri arasında görev yapan  9.ncu Cumhurbaşkanımızdı.Mekanı Cennet olsun. Devletimize ve milletimize hizmetleri olan bir faniydi. Arkasında hoş bir seda bırakıp gitmiştir.
             Kemal Öğütçü benim aziz arkadaşlarımdandı. Tavşanlı ile özdeşleşmiş bir hemşehrimizdi. Birbirimizi iki gün görmesek  bir şekilde telefonlaşır,mesajlaşırdık. Veya bir yerde oturup çay yudumlardık. Hiç unutmam bir keresinde İzmir’de Konak’ta yolcu gemilerinin gelip gittiği liman kıraathanesinde 2O bardak çay yudumladığımızı,kabarık gelen ücreti yarı yarıya ödediğimizi anımsıyorum. 29 Haziran 2O11 tarihinde  bir yıldız gibi kayıp gitmişti. O güzel bir insandı. Allah ‘ın rahmeti üzerine olsun.
             Aynı günlerde bu defa 1966 yılında  GLİ Camiası iki değerli mensubunu kaybetmişti. Birisi müessese doktoru ki uzaktan akrabamızdı Dr. Muzaffer Akyel,diğeri de  Linyitspor’un efsane  patronu,hamisi,gözü gibi koruduğu Linyitspor’un vazgeçilmezi,GLİ çalışanlarından  Bedri Öngören( Kürt Bedri) idi. Aynı günde aynı saatlerde vefat etmişlerdi. Mezarları ikisinin de Tavşanlı dışındadır. Kürt Bedri ünlü sinema eleştirmeni,senarist,yazar Vasıf Öngören’in                    babasıydı Her ikisine de rahmet diliyorum.
              11 Haziran 2O12 Tema Tavşanlı Gönüllüsü,eski belediye başkanlarımızdan( Anap dönemi) Dünya Dendroloji Derneği’nin Türkiyeli üyler’nden yazar Fevzi Coşgun’u kaybettiğimiz tarihtir. Fevzi Hoca bir yedek subay öğretmendi. Bir köy öğretmeniydi. Halk Eğitim   ve Kurslar Müdürüydü. Kitap yazmıştı. Tiyatro eserleri vardı. Bunlar sahnelenmişti. Vakıf Ormanları(ndaki “ Mehmetçik” çamı O’nun zamanında keşfedilmişti. Ünlü  “ Erozyon Dede2 Hayrettin Karaca’nın dostuydu.Ağaçseverdi. Bugün Tavşanlı7daki binlerce ağaçta el emeği,göz nuru,alın teri vardır. Allah’ın mutlaka sevdiklerindendi. Allah kendisine rahmetini esirgemesin.
               Ünlü  şairlerimizden ki kabri Rusya’dadır. Nazım Hikmet Ran’ı 3 Haziran 1963 tarihinde kaybetmiştik. Uzun yıllar şiirlerini bir çok kişi bir yerlerde  gizli saklı okumuştur. Bugün  herkes rahatlıkla okuyabiliyor. Bir şiirini buldum. “ Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden” başlıklı  şiiri.” Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden/Gölgem gibi demiyorum/Çünkü hasret yanımdaydı zifiri karanlıkta da  ellerim ayaklarım gibi de değil/Uykudayken yitirirsin elini ayağını/Ben hasreti  uykuda da yitirmiyordum/Bütün yolculuk  boyunca  hasret ayrılmadı benden/ Açlıktı,susuzluktu demiyorum/ Sıcakta soğuğu, soğukta sıcağı aramak gibi de değil/ Giderilmesi imkansız bir şey/ Ne sevinç ne keder/ Şehirlerle bulutlarla türkülerle de ilgisiz/ İçimdeydi dışımdaydı/ ubuütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benen/ Zaten elimde ne kaldı bu yolculuktan/Hasretten gayri”Allah rahmet eylesin.

 
Etiketler: TÜM, DERNEKLER, , BİR, , ÇATI, , ALTINDA, TOPLANMALIDIR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
213 Okunma.
07 Aralık 2019
BOR
94 Okunma.
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
614 Okunma.
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
274 Okunma.
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
320 Okunma.
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
259 Okunma.
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
761 Okunma.
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
400 Okunma.
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
342 Okunma.
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
488 Okunma.
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
526 Okunma.
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
233 Okunma.
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
542 Okunma.
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
1011 Okunma.
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
863 Okunma.
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
1094 Okunma.
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
1222 Okunma.
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
758 Okunma.
25 Ocak 2019
Muhtarlık
1272 Okunma.
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
932 Okunma.
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
720 Okunma.
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
1802 Okunma.
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
2432 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
1054 Okunma.
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
1425 Okunma.
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
1245 Okunma.
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
1287 Okunma.
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
2177 Okunma.
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
1854 Okunma.
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
908 Okunma.
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
1089 Okunma.
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
1259 Okunma.
02 Temmuz 2018
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
1633 Okunma.
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
1810 Okunma.
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
1122 Okunma.
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
866 Okunma.
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
1089 Okunma.
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
1340 Okunma.
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
1788 Okunma.
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1226 Okunma.
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
1063 Okunma.
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
1224 Okunma.
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
972 Okunma.
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1146 Okunma.
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
950 Okunma.
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
965 Okunma.
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
1091 Okunma.
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
941 Okunma.
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
824 Okunma.
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
1006 Okunma.
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
938 Okunma.
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
1426 Okunma.
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
1573 Okunma.
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1165 Okunma.
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
1207 Okunma.
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
1093 Okunma.
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
1164 Okunma.
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
970 Okunma.
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
1212 Okunma.
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
1469 Okunma.
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
1432 Okunma.
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
1927 Okunma.
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
1336 Okunma.
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
1381 Okunma.
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
1334 Okunma.
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
1081 Okunma.
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
1657 Okunma.
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
2281 Okunma.
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
1964 Okunma.
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
1667 Okunma.
08 Temmuz 2017
VEFA
1350 Okunma.
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
1128 Okunma.
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
1516 Okunma.
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
3513 Okunma.
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
2850 Okunma.
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
2262 Okunma.
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
1601 Okunma.
26 Nisan 2017
B A S I N
1921 Okunma.
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
1998 Okunma.
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
1765 Okunma.
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
1910 Okunma.
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
1777 Okunma.
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
1737 Okunma.
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
1530 Okunma.
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
1668 Okunma.
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
2600 Okunma.
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
1507 Okunma.
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
1629 Okunma.
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
1961 Okunma.
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
1753 Okunma.
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
2067 Okunma.
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
2490 Okunma.
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
2418 Okunma.
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
1545 Okunma.
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
2323 Okunma.
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
1620 Okunma.
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
1569 Okunma.
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
1951 Okunma.
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
1672 Okunma.
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
1457 Okunma.
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
1684 Okunma.
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
1780 Okunma.
29 Ağustos 2016
S E B İ L
1625 Okunma.
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
2188 Okunma.
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
2208 Okunma.
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
1634 Okunma.
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
1596 Okunma.
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
1564 Okunma.
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
2633 Okunma.
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
2036 Okunma.
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
2073 Okunma.
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
1550 Okunma.
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
2117 Okunma.
07 Nisan 2016
T A R H A N A
1921 Okunma.
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
2078 Okunma.
25 Mart 2016
P T T
1866 Okunma.
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
1781 Okunma.
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
1872 Okunma.
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
1839 Okunma.
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
2128 Okunma.
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
1862 Okunma.
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
3298 Okunma.
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
1795 Okunma.
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
1980 Okunma.
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
1952 Okunma.
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
2645 Okunma.
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
1680 Okunma.
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
2109 Okunma.
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
1588 Okunma.
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
2872 Okunma.
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
1737 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
1702 Okunma.
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
1540 Okunma.
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
1765 Okunma.
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
2119 Okunma.
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
1806 Okunma.
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
1979 Okunma.
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
2513 Okunma.
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
2619 Okunma.
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
2316 Okunma.
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
2094 Okunma.
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
2127 Okunma.
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
2083 Okunma.
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
1862 Okunma.
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
3130 Okunma.
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
2944 Okunma.
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
15029 Okunma.
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
2228 Okunma.
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
3250 Okunma.
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
3488 Okunma.
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
2901 Okunma.
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
2414 Okunma.
21 Aralık 2014
CIZLAVET
2477 Okunma.
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
3095 Okunma.
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
3394 Okunma.
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
2059 Okunma.
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
541 Okunma.
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
2764 Okunma.
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
2706 Okunma.
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
3376 Okunma.
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
2427 Okunma.
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
2533 Okunma.
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
3050 Okunma.
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
2187 Okunma.
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
2973 Okunma.
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
2433 Okunma.
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
2817 Okunma.
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
2769 Okunma.
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
2820 Okunma.
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
3206 Okunma.
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
2709 Okunma.
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
2878 Okunma.
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
2918 Okunma.
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
3868 Okunma.
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
2735 Okunma.
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
4539 Okunma.
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
2599 Okunma.
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
4148 Okunma.
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
2985 Okunma.
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
3248 Okunma.
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
4239 Okunma.
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
2919 Okunma.
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
2407 Okunma.
23 Aralık 2013
SİTEM
2559 Okunma.
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
2642 Okunma.
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
4350 Okunma.
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
3028 Okunma.
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
2943 Okunma.
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
3160 Okunma.
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
4165 Okunma.
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
2845 Okunma.
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
2182 Okunma.
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
2445 Okunma.
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
2592 Okunma.
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
2654 Okunma.
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
2590 Okunma.
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
2856 Okunma.
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
2773 Okunma.
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
2338 Okunma.
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
2594 Okunma.
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
2385 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2655 Okunma.
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
2436 Okunma.
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
2538 Okunma.
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
2800 Okunma.
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
3157 Okunma.
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
2719 Okunma.
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
3744 Okunma.
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
2741 Okunma.
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
2619 Okunma.
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
1296 Okunma.
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
3115 Okunma.
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
3273 Okunma.
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
3254 Okunma.
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
3230 Okunma.
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
3662 Okunma.
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
3179 Okunma.
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
2649 Okunma.
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
3754 Okunma.
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
2733 Okunma.
02 Kasım 2012
Mobese
2943 Okunma.
Haber Yazılımı