301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 16:31
 
Tescilli ürün sayımız 9’a çıktı
Ekonomi Haberi
Tescilli ürün sayımız 9’a çıktı

 Kütahya’ya özgü, asırlık lezzetler; cimcik aşı, bitli helva, köpük helvası ve kızılcık tarhanası Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilerek coğrafi işaret onayı aldı. Tescilli ürün sayısının 9’a yükseldiğini, 2 ürünün başvuru aşamasında olduğunu belirten Vali Ali Çelik, KÜTBO’ya gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Kütahya Ticaret Borsasının (KÜTBO) başvurusu sonucu Kütahya’nın tadına doyum olmayan yöresel lezzeti “cimcik aşı”, Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzeti “bitli helva”, 1898 yılından bu yana Ramazan sofralarının aranan lezzeti “paşa helvası” ve vitamin deposu, şifa kaynağı “kızılcık tarhanası” Kütahya adına tescillendi. 

 

 

 

Kütahya Valisi Ali Çelik’i makamında ziyaret eden Kütahya Ticaret Borsası Başkanı (KÜTBO) Necati Gültekin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilerek coğrafi işaret onayı alan ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

Kütahya Pazarlar kirazı ile Simav domatesi için coğrafi işaret başvurusu yapıldığını belirten Gültekin, “Kütahya’da üretilen ürünlerin pazar payının artırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

KÜTBO’nun başarılarını tebrik eden Vali Ali Çelik,  gayretlerinden dolayı teşekkür etti. 

“TESCİLLİ ÜRÜN SAYIMIZ 9’A ÇIKTI” 

Kütahya’nın coğrafi işaret alma potansiyeline sahip çok sayıda çeşitlilik ve ürün barındırdığını belirten Vali Ali Çelik; Simav halısı, Tavşanlı leblebisi, Kütahya çinisi, Şaphane vişnesinin ardından cimcik aşı, bitli helva, köpük helvası, paşa helvası, kızılcık tarhanasının tescillenmesiyle birlikte Kütahya’da coğrafi işaret onaylı ürün sayısının 9’a yükseldiğini kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tescilli, ürün, sayımız, 9’a, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı