301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 10:30
 
ARTIK PROF. DR. CEMAL SARICAN YOK
Bülent Alpagut
 
 

   Kütahya  kendi çocuğu bir bilim adamını daha kaybetti.Üstelik O’ndan yararlanamadan.Benim en büyük üzüntüm bir ilin kendi evlatlarından yeterince yararlanamaması,hatta  kendi evlatlarını yemesidir.Cemal Sarıcan Tavşanlı’da doğmuş,İlk ve Ortaokulu  Tavşanlı’da okumuş,Kütahya Lisesi’ni bitirmişti.Kütahya’nın yetiştirdiği bir avuç bilim adamından birisiydi.Benim de kadim dostum,arkadaşım,can dostumdu.
         1963 yılında A. Ü. Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden mezun olmuş,aynı yıl Ege  Üniversitesi  Ziraat Fakültesi  Hayvan Yetiştirme  ve Islahı Kürsüsü asistanlığına atanmıştı.Ne zaman telefonlaşsak kendisine:” Profesör” olarak hitap etmiş ve genelde Tarzanca da olsa Fransızca olarak konuşmuşumdur. Tıpkı .Sevgili Eczacı Şerif Boyacı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Akın Karaveyisoğlu,değerli öğrencilerim emekli Milli Eğitim Müdürlerinden Metin Telçeken ve  Fransızca Öğretmeni Ahmet Başaranla olduğu gibi.Rahmetli Cemal,.1965-1968 yılları arasında Almanya’da Justus Liebig Üniversitesi Hayvan Yetiştirme bölümünde de doktora çalışmaları yapmıştı.1968 yılında da aynı üniversitede doktorasını vermiş bir çocuğumuzdu.
          1968-1969 yılları arasında  Mariensee Max-Planck Araştırma Enstitüsü’nde ,1975-1976 yılları  ve 1981-1984 yılları arasında da  Alexander Von Humboldt Bursiyeri olarak Almanya’nın çeşitli hayvancılık kuruluşlarında misafir araştırıcı olarak ta çalışmıştı.
          1972 yılında Doçent,198O  yılında da  Profesörlüğe yükselmişti. Kendisinin yayımlanmamış,kitaplaşmamış onlarca eseri var. Ama bunları bu saatten sonra kimsenin gözden geçireceğine,bunları gelecek kuşaklara kazandıracağına inanmıyorum. İhtimal dahi  vermiyorum. .Çünkü sağlığında  kendisiyle yeterince ilgilenmeyenlerin,kendisine değer vermeyenlerin böyle bir özveride bulunacakları mümkün müdür?  
            Cemal Sarıcan isteseydi Ege Üniversitesi’nde yaşlanırdı. Emekli olabilirdi.1988 yılında ani bir kararla bu üniversiteden ayrıldı.
            1988-1995 yılları arasında “AFC” Agriculture And Food Consultants International” de Proje Koordinatörü, 1995-2OOO yılları arasında da  U.S.Grains C ounsil’de Hayvancılık Danışmanı olarak çalıştı. Aynı zamanda yazar da olan Cemal Sarıcan’ın 3O’u yabancı dilde(Almanca ağırlıklı) olarak 15O’nin üzerinde yayını bulunuyor.Acaba Kütahyalı olarak bunlardan haberimiz var mı?prof. Dr. Sarıcan’ın genişletilmiş 3. Basım “ Üretici ve Tüketici Gözüyle ET” adlı eserinden bende de bir tane var.Hiç ilgi alanım olmamasına karşın bu kitabı okudum. Hayretler içinde kaldım. Bizler Etin” E” sinden haberdar değiliz.Çünkü okumuyoruz. Kasaba gittiğimizde bonfile,biftek,kaburga üstü,şiş,pirzola alırken  aldıklarımızın hayvanın neresinden üretildiğini aklımıza dahi getirmiyoruz.Odanın içini gördüğümüz halde pencerenin  ötesinde nelerin olduğunun farkında değiliz.
              Kütahya bir ç ok değer yetiştirmiştir. Çeşitli alanlarda  yükselen bu değerlerimizin hangisinden yeterince yararlandık? Kütahya bal gibi bir hayvancılık merkezi olabilirdi.Burnumuzun dibinde Afyonkarahisar’da  canlı hayvan pazarları oluşurken Kütahya hayvancılık alanında üzerine düşeni yapmamıştır.Ben bir Allah’ın kulu Kütahyalı hemşehrimin rahmetli Prof. Dr. Cemal Sarıcan’dan yararlandığına tanık değilim. Kendisiyle İzmir’de bir çok ilçede ziyaretlerimizde O’nun ne denli değerli bir bilim adamı olduğunu bizzat görenlerdenim.Bana  bir vasiyet gibi gelen s özlerini anımsıyorum:” Kütahya hayvancılık alanında  pilot bölge olabilir. Özellikle  doğal zenginlikleriyle keçi konusunda Kütahya iddialı olabilirdi” demişti.Ama Cemal Kütahya’ya kırgın öldü.O’nu   uzun yıllar Kütahya’dan Yetişenler Derneği İzmir Şube Başkanlığı yapmış  İzmir’de Avukatlık yapan  Kütahya Lisesi mezunlarından Fahri Alpaslan’ın girişimleri sonucu Manisa  Karayolu üzerindeki Bornova Mezarlığı’nda  özel izinle açtırılan bir kabire 35-4O kişi defnederken kendi doğduğu mahalle Moymul Mahallesi’nden 5-6 bay ve bayan  hemşehrimiz vardı.Prof. Dr. Cemal Sarıcan bir Orhan Veli şiirinde ifade edilenler gibiydı.Bir garip Cemal Sarıcan’dı. Kendisine bundan sonra ancak dua edeceğiz. Okuyabilenler olursa “ Yasin” okusun. En azından bir” Fatiha” kendisinden esirgenmesin.12 Haziran 2O18  günü sabah ezanlarında kaybettiğimiz hemşehrimiz dürüst,namuslu,vatansever,Kütahya sevdalısıydı.Ben şahsen bir Kütahya sevdalısı olarak kendisinden tekrar özür diliyorum. Biz O’nu hakımızı helal ederek gönderdik.O da inşallah hakkını bizlere helal etmiştir.Sevgili okul arkadaşım,dostum,hemşehrim Sarıcan nur içinde yat.
           Tavşanlı Belediye Başkanı sayın Mustafa Güler’den bir istirhamım var. Moymul Mahallesi’nde bir sokağa “ Prof. Dr. Cemal Sarıcan” tabelasını astırabilir. Tıpkı bir süre evvel kaybettiğimiz Doçent doktor Oruç Güvenç’in Dedeler Mahallesi girişine astırmaya karar verdiği tabela gibi.
           Kütahya,yetiştirdiği değerlerin adlarını ne yapıp  yapıp Kütahya ilinde bir yerlerde mutlaka ölümsüzleştirmelidir. Bu  Kütahyalının çocuklarına  bir vefa borcudur.Önce can sonra canan. Kimse kusura bakmasın Kütahya’da Kütahyalıların adı olmalıdır.Kütahyalı olmayanların adlarının Kütahya İli’nde bir çok yere verilmesine karşıyım.Bırakalım her değer kendi çevresinde ölümsüzleştirilsin.Ortak paydamız değerlerimiz   dışında bu konuda ısrarlıyım.

 GENEL SEÇİMLER ÖNCESİNDE GELEN SON 
MÜJDELİ    HABER                                                             
                        
        Sayın Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun son müjdeli  haberini Cuma namazı öncesinde aldım.Sağ olsun bana milletvekilliği süresince hep mesajla veya bizzat belge şeklinde haberler ulaştırdı.Benim için hepsi de ciddi birer kaynaktı.Son mesajı aynen şöyle.”Bizim için siyasetin anlam bulduğu  bir Ak eser daha.Tavşanlı İlçemize  75 yataklı  yenidoğanlarla ilgili bölüm,yoğun bakım,modern doğumhanesiyle  ve ameliyathaneleriyle yepyeni bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi kazandırıyoruz.Mevcut Devlet Hastanemizin ilk yapılan  bloğu yerine  yapılacak  olan hastane ihale aşamasına geldi”
          Tavşanlı’ya bir taş döşeyenden Allah razı olsun.Bugüne kadar iktidara gelen tüm siyasi  partilerimizin  Tavşanlı’ya karınca kararınca katkılarını kimse inkar edemez.Tavşanlı bugün bir çok kişinin telaffuz ettiği gibi eğer bir orta ölçekli il ise bunda yapılan yatırımların büyük payı vardır.Bir zamanlar hiç unutmam Kütahya’dan sesler işitirdik:” Tavşanlılı işini bilir” derlerdi.Doğrudur. Bugün ilçede bir çok yatırımda öz Tavşanlılının emeği vardır.Bunu örneklerle ifade edebilirim ama bunu herkes biliyor.
            Tavşanlılı  24 Haziran Genel Seçimlerinden sonra büyük bir dikkatle oluşturulacak kabineyi merak ediyor.27. Dönem milletvekillerinden bazıları veya dışarıdan bazı isimler kabineye girecek.Tavşanlı  sorunlarını çözmek için mutlaka bir şeyler yapacaktır.En azından bir fahri avukatımız olacaktır.Çünkü artık milletvekilimiz yok. Ben de bu son mesajı son milletvekilimizden almış oluyorum.Tavşanlı  siyaseten bir trafik kazası yaşamıştır.Bunun telafisi ilk etapta zordur. Ama demokrasilerde çareler tükenmez. Son yaşadığımız tablonun bir daha tekerrür  etmemesi için daha dikkatli olmak zorundayız.Son dakikada yenilen gol bize pahalıya malolmuştur.Artık şunu veya bunu  suçlamaya da gerek yoktur. Tavşanlı birlik ve beraberliği en kısa sürede tesis etmek zorundadır. Birlikten kuvvet  do ğacaktır.Bu bile önemlidir. Bazı hemşehrilerim 75 yataklı hastanenin eski SSK Hastanesi arsasında yaptırılacak yeni binada olacağını söylüyor. Bu ayrı bir hastanedir. Fizik ve Tedavi amaçlıdır Bu iki 75 yataklı hastane birbiriyle karıştırılmamalıdır.Eski SSK Hastanesi’nin yıktırılarak yerine yeni bir hastane yapılmasında en büyük pay sahibi son milletvekilimiz sayın Prof. Dr. Vural Kavuncu’nundur.Kimse kimseye bir şey söylemesin. Herkes ellerindeki taşları yavaşca yere koysun.Tavşanlı’ya hizmet edenlere  teşekkür borçluyuz. Demiyor muyuz Linyitspor’a:” Bize şanlı ve şerefli günler yaşattın”  diye  bu güzide  spor elçimizi her fırsatta anmıyor muyuz?Bugün Bal liginde diye yerden yere vuracak halimiz yok.Ada Stadı bile bu spor elçimizin sayesinde Tavşanlı’ya kazandırılmadı mı? Milletvekillerimizden bazı hayatta değiller. Kabirleri Cennet bahçelerinden bir bahçe olsun. Bizler otururken onlar koşturuyorlardı.Hayatta olanlara da gereken saygı ve sevgiyi her fırsatta göstermek zorundayız.Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı yok mu? Değerler izafidir. Kişilere göre değişir.Bütün Tavşanlılıları bir araya toplayarak tamamından bir ortak payda oluşturamazsınız.Bu zaten eşyanın tabiatına aykırıdır. Ama  yaşayan parlamenterlerimize geleneksel konukseverliğimizi her zaman göstermek te insanlık borcumuzdur.
    
  GENEL SEÇİMLERDEN SONRA  
  OLUŞACAK   İLK    HÜKÜMETLE  BEKLENTİLERİMİZİ NASIL  ÇÖZECEĞİZ 

     24 Haziran Genel Seçimlerinden sonra   oluşturulacak ilk  yönetim ister istemez elini ve yüreğini taşın altına sokarak  verilen sözlerin  yerine getirilmesi  yolunda  çalışmalara başlayacaktır.Ülke yönetmek büyük iştir. Türkiye artık büyük bir ülkedir.Her ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de sorunları vardır.Sorunsuz ülke,dikensiz gül bahçesi  düşünülemez.
     Tavşanlı  78O  bin metre kare büyüklüğündeki   aziz vatanımızın  bir Cennet köşesidir.Kütahya’nın en büyük ve gelişmiş ilçesidir.Tavşanlı’nın da  hala  sorunları vardır.Çözdüklerinin yanında  çözmeye çalıştıkları bulunmaktadır Dün olduğu  gibi bunları çözebilmek için de Ankara ile Tavşanlı arasında mevcut bu köprüden   bir şekilde geçmemiz gerekiyor.Bugüne kadar bu köprüden rahatça geçebildiğimizi düşünüyorum.Ama bugünden itibaren   eskiden olduğu gibi kolayca geçebileceğimizi  düşünemiyorum. Çünkü Tavşanlılının  Tavşanlı sevdalısı rehberlere ihtiyacı doğmuştur.Bundan böyle Tavşanlının sorunlarını ciddi biçimde takibedecek biri olmayacaktır.Olsa da sorunlarımızın çözümü  yavaşlayacaktır. Çünkü  rehberimiz  kalmamıştır.Tavşanlılı bu köprüden zaman içinde rahmetli Ahmet Kavuncu,Mehmet Diler,Haşim Benli,H. Cavit Erdemir,Ahmet Derin halen hayattalar  TBMM Başkanlığı  da yapmış Doç. Dr. Mustafa Kalemli, Hüsnü Ordu ve Prof. Dr. Vural Kavuncu ile de kazasız belasız geçebilmiştir.Hepsi de Tavşanlılı olan bu rehberlerden bugün artık  bu köprüden geçebilmemize yardımcı olabilecek olanlar aktif görevde değillerdir.Faydalı olamazlar mı? Mutlaka” Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı” vardır anlamlı sözü gereği  dost çevreleriyle  yine de  faydalı olabilirler ama  bu da o kadar olacaktır. bunu taktirlerinize arzederim.Bakın kimse kimseyi kandırmasın. Tavşanlı zorda kalmıştır.
        Tavşanlı yeni lobilerin peşine düşmelidir.Lobi faaliyetlerinin her zaman yerinde faydalı olduğunu iyi bilirim. Lobiler bir çeşit fahri elçilik görevi yaparlar. Sayın kaymakamın,sayın belediye başkanının,sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının,sayın Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanının,sayın oda başkanlarının,sayın jandarma komutanının,sayın Emniyet Müdürünün özel dostları vardır.Tavşanlı’da bir süre görev yapmış bir çok eski kaymakam,vali yardımcısı var.Bir çok bürokrat bugün orada burada. Bunların hepsi de Hotanlı suyundan içmiş,Tavşanlı gözlemesinden,güvecinden tatmış insanlardır. Özel dostluklar bazen çözülemeyecek bir çok sorunu çözebiliyor.Ben protokol Amirliğim süresinde Tavşanlı’nın sorunlarından çoğunun yemek masalarında çözümlendiğine tanık olmuşumdur.Bir zamanlar üzerinde:” Bülent Hoca Tavşanlı” yazılı bir sandık gelmiş ve içinden milyarlarla ifade edilebilecek aktarıcı cihazı çıkmıştı. Bu özel dostluğun bir sonucuydu.Hatır kapılarını aralamak mecburiyetindeyiz.Hiç unutmam bir hemşehrim bir gün yanıma sokulup:” Bülent Hoca senin yüzünden 7O lira kazancım oldu” dediğinde şaşırmıştım.Kulakları çınlasın eski hakimlerimizden Davut Bey noter olmuş. Görev yaptığı yerde bir noter işlemi gerekmiş. Yanına varmış. Tavşanlı sözünü duyan Hakim Davut Bey:” Sen Bülent Hoca’yı tanır mısın?” deyince bizimkisi .” Tanımam mı beyim Bülent Hoca’yı kim tanımaz ki”  yanıtı verince  Davut Bey.” Haydi sana Bülent Hoca’nın hatırına 7O lira indirim yaptım” demiş. İşte küçük birkaç örnek sizlere.
        Fransızlar’ın bir Atasözünü severim.:” İstemekten ziyade isteme tarzı önemlidir” der. Tavşanlılı istediğini kurallar,saygı çerçevesinde istediği taktirde sorunlarını dün olduğu gibi bundan böyle de çözebilecektir. Dedim ya yeni rehberleri tesbit önemli.Tavşanlı sevdalılarının bir listesini şimdiden hazırlamakta yararlar görüyorum.Unutulmamalıdır ki bir küçük kıvılcım bir ateşin yakılmasında etkili  olabiliyorsa  yeni dostluklar da sorunlarımızın çözülmesinde etkili olacaktır.

 
Etiketler: , , ARTIK, , PROF., DR., CEMAL, SARICAN, YOK, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Mayıs 2021
AYNUR TEZCAN(KÖRHASAN) DA COVİD-19 KURBANI
09 Mayıs 2021
Nisan Ayından
26 Nisan 2021
BİR MÜHENDİSLİK HATASI
26 Nisan 2021
ALLAH RIZASI İÇİN AİLELER BİR SÜRELİĞİNE BİRBİRLERİNE GİDİP GELMEYİ BIRAKSINLAR
10 Nisan 2021
10 NİSAN POLİS GÜNÜ
10 Nisan 2021
8 NİSAN ROMANLAR GÜNÜ
10 Nisan 2021
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ SORUNU
04 Nisan 2021
İYİ Kİ DOĞMUŞSUN
04 Nisan 2021
TAVŞANLILI YER ALTI SU KAYNAKLARINI YETERİNCE KORUYABİLİYOR MU ?
27 Mart 2021
TAVŞANLI RESMİNİN MOZAİKLERİ
21 Mart 2021
TÜRK KIZILAY KÜTAHYA ŞUBESİ
21 Mart 2021
MART AYINDA TAVŞANLILI’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN
14 Mart 2021
MART AYINDA TAVŞANLILI’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN BAZI TARİHLER
14 Mart 2021
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN EFSANELERİ
14 Mart 2021
KÜTAHYA’NIN EN BÜYÜK İLÇESİ TAVŞANLI
07 Mart 2021
Musa Yılmaz
01 Mart 2021
MEHMET HARMANCIKLIOĞLU DA TEDİRGİN
01 Mart 2021
NECDET DEMİRAT’IN BİLDİKLERİ
01 Mart 2021
EMET İlçesi’nde
27 Şubat 2021
TAVŞANLILI KUTLAMAYI UNUTTUĞU BAZI ÖZEL GÜNLER
22 Şubat 2021
Sonrasında Bakan olmadı
21 Şubat 2021
NİCELERİ UNUTULDU
14 Şubat 2021
KÜTAHYA PROTOKOLÜ
13 Şubat 2021
KERAMİKA
07 Şubat 2021
KORANA VİRÜS SÜRECİNDE
28 Ocak 2021
YENİ YIL JESTİ
24 Ocak 2021
Basın ve gazeteciler konuları
17 Ocak 2021
Ocak ayı ikinci haftası gazete yazılarım
10 Ocak 2021
Bu haftaki yazılarım
19 Aralık 2020
HER KONUDAN BİR PARAGRAF
19 Aralık 2020
GÜVEÇ’İN PRENSLERİNDEN SAİM AKKOÇ
17 Aralık 2020
GÖBEL KAPLICALARI’NDA YENİDEN SONDAJ
10 Aralık 2020
YEM BİTKİLER İ ÜRETİMİNDE İYİ BİR İVME
07 Aralık 2020
HALKIMIZIN GÖZÜNDEN KAÇANLAR
07 Aralık 2020
POLİS DOSTU BİR KAYMAKAM BEKİR SITKI HANLIOĞLU
27 Kasım 2020
İTFAİYE ÖRGÜTÜ
23 Kasım 2020
KASIM AYININ ARAMIZDAN ALIP GÖTÜRDÜĞÜ
22 Kasım 2020
P T T 180 YAŞINDA
22 Kasım 2020
D İ L E R A İ L E S İ
14 Kasım 2020
HEY GİDİ KOCA MÜDÜR SENDE Mİ ?
08 Kasım 2020
Mehmet Madan
08 Kasım 2020
BİLAL KIYAK
30 Ekim 2020
HALİS KAHRAMAN
25 Ekim 2020
FAHRİ GÖNÜLLÜ HAYVANSEVER
23 Ekim 2020
KERAMİKA DÜNYA MARKALARI İLE AYNI LİSTEDE
13 Ekim 2020
AHMET YÜCESOY İLÇEMİZE HOŞ GELDİNİZ
19 Eylül 2020
ZENGİNLİKTE TIPKI İKTİDARLARDA OLDUĞU GİBİ
19 Eylül 2020
SABAHATTİN ALTINTAŞ
06 Eylül 2020
LİNYİTSPOR’A GEREKEN İLGİYİ GÖSTERMELİDİR
27 Ağustos 2020
TEBDİLİ KIYAFET
21 Ağustos 2020
HELAL OLSUN
12 Ağustos 2020
Bülent Alpagut Gündemi
24 Temmuz 2020
ARTIK BAZI ALIŞKANLIKLARIMIZA BİR SON VERSEK Mİ
24 Temmuz 2020
BİRAZ GÜLMEYE NE DERSİNİZ
13 Temmuz 2020
OSMANLI’NIN DOĞDUĞU TOPRAKLAR BİZE EMANET
09 Temmuz 2020
İŞİ GÜCÜ OLANLARA İKİNCİ BİR ÜCRETLİ MAAŞ
22 Haziran 2020
RECEP PEKER BULVARI VARDI
31 Mayıs 2020
GÜNLÜCE KÖYÜ’NDEN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ
16 Mayıs 2020
O R U Ç VE K O R O N A V İ R Ü S
09 Mayıs 2020
BU HAFTAKİ BAŞ YAZILARIM
02 Mayıs 2020
HAMİT BÜLBÜL’ÜN ANISINA
27 Nisan 2020
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ
19 Nisan 2020
Eski Atatürk Lisesini Kimse Yıkamaz
14 Nisan 2020
KORONAVİRÜS EN ÇOK BENİ
03 Nisan 2020
TAVŞANLI’DAKİ SİYASİYUN
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SELAMI
29 Mart 2020
D E F İ N E V E T A V ŞA N L I
28 Mart 2020
Yangın söndürme teşkilatı
28 Mart 2020
Yatırım yapan kazanacak
20 Mart 2020
MART KAPIDAN BAKTIRIR
06 Mart 2020
CÜCE ŞUBATTA NELER OLMUŞ
01 Mart 2020
Kuruyemişçileri kimler bitme noktasına getirdi ?
01 Mart 2020
Uzun metrajlı filmden hayatta olmayan Tavşanlılı
24 Şubat 2020
İlginç teklifler
17 Şubat 2020
BANDIRMALILAR EVLATLARINI
01 Şubat 2020
HEPSİ DE OCAK AYI İÇİNDE
31 Ocak 2020
TAVŞANLI İLÇE OLALI BERİ MAKAM ARAÇLARI
26 Ocak 2020
Y E N İ Y I L
10 Aralık 2019
KÜTAHYA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN
07 Aralık 2019
BOR
27 Kasım 2019
KİMSENİN ALDIĞI MAAŞ VE ÜCRETLE İLGİLENMEMELİDİR
17 Kasım 2019
OLUMLULAR VE OLUMSUZLAR
25 Ekim 2019
BAKALIM BUNDAN SONRA KAÇ LOJMAN SATILABİLECEK
14 Ekim 2019
GLİ’NİN 2O. MÜDÜRÜ RECEP ÇELİK
04 Ağustos 2019
TAVŞANLILI UYANIK OLMALIDIR
26 Temmuz 2019
Tavşanlı'da böyle bir müze var
13 Temmuz 2019
TÜM DERNEKLER BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALIDIR
05 Temmuz 2019
KAZIM BAYRAM BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDI
16 Haziran 2019
Bu hafta kaleme aldıklarım
12 Mayıs 2019
DAHA YAŞANILABİLİR BİR TAVŞANLI
12 Mayıs 2019
BU PROJELER HAYATA BİR GEÇİRİLSİN
17 Nisan 2019
GENEL VE YEREL SEÇİMLERDE REFERANDUMLARDA
14 Nisan 2019
BELEDİYE VE YEREL SEÇİMLER
07 Nisan 2019
Paye ve Lakap
20 Mart 2019
TAVŞANLI’NIN KAZANCIDIR
19 Şubat 2019
SAYIN KAVUNCU ‘NUN ÇABALARINI BİZ BİLMESEK TE ALLAH BİLİYOR
12 Şubat 2019
TAVŞANLI’DA İZ BIRAKAN ABDULLAHLAR
25 Ocak 2019
Muhtarlık
08 Ocak 2019
ÖNEMLİ OLAN ÜRETMEK
08 Ocak 2019
DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
11 Aralık 2018
KÜTAHYA’DAN NE HABER
12 Ekim 2018
BİR ÇOK YERDE YERİN ALTINA GİREBİLİRİZ
07 Ekim 2018
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMELİDİR
22 Eylül 2018
EFSANELER DE ERİR
14 Eylül 2018
CEVİZ KONUSUNDA KONUŞAN BİRKAÇ KİŞİ VARDI ARTIK ONLAR DA HAYATTA DEĞİL
31 Ağustos 2018
KARTAL HEYKELİ VE BU KONUDA YAŞANANLAR
11 Ağustos 2018
CÜNEYT ÇAKIR’IN ALNINDAN ÖPTÜĞÜ
24 Temmuz 2018
MANUEL TERAPİ VE TAVŞANLI’DA BİR BÜYÜK USTA
18 Temmuz 2018
TAVŞANLI MARKALARINI ÇOĞALTMALIDIR
11 Temmuz 2018
YAŞA BE MEHMET HARMANCIKLIOĞLU
05 Temmuz 2018
BU HAFTAKİ KÖŞE YAZILARIM
13 Haziran 2018
HOŞ GELDİN EGEMEN
09 Haziran 2018
İŞ ADAMI AHMET BAŞ GELENEĞİ BOZMADI
09 Haziran 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
03 Haziran 2018
“EVET HAYIR VE TERCİH SÖZCÜKLERİ
23 Mayıs 2018
MUSTAFA GÜLER ALT YAPIYA DEĞİL DE ÜST YAPIYA EĞİLSEYDİ
15 Mayıs 2018
TAVŞANLI ADLİYE SARAYI 16 YAŞINA BASTI
13 Mayıs 2018
TAVŞANLI SEVDALISI BÜYÜKELÇİ ÖKEM
07 Mayıs 2018
BÜYÜKELÇİ ÖKEM
12 Nisan 2018
POLİS GÜNÜ VE “ ADAM GİBİ ADAM “ POLİSLER
04 Nisan 2018
PROF. DR NECMETTİN ERBAKAN
30 Mart 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
30 Mart 2018
TAVŞANLILI OLARAK BU YILDA YANİ 2O18 YILINDA NELERE TANIK OLACAĞIZ
30 Mart 2018
2O16 YILININ SONU İLE 2O18 YILININ BAŞINDAN HATIRLATMALAR
30 Mart 2018
HAKK’A YÜRÜYENLER
30 Mart 2018
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYRILIRKEN ÜZGÜNDÜK YENİ MÜDÜRÜMÜZ HASAN BAŞYİĞİT İLE SEVİNDİK
30 Mart 2018
A R K A D A Ş V E A R K A D A Ş L I K L A R
29 Mart 2018
HALKA SORMAK ZORUNDAYIZ
29 Mart 2018
CEMRELER SIRAYA GİRDİ
28 Şubat 2018
TOZLU RAFLARDAN ANILAR
28 Ocak 2018
BÖYLE BÜTÇE NE GÖRÜLDÜ NE DUYULDU TAVŞANLI BELEDİYESİ’NİN 2O18 YILI BÜTÇESİ YÜZ MİLYON TL
19 Ocak 2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
07 Ocak 2018
TAVŞANLI’DA KİTAPLARIN SAYISI ARTIYOR
07 Ocak 2018
BAZEN HAKARETLER,SÖVMELER İNSANLARA İLTİFAT GİBİ GELİR
26 Aralık 2017
ALLAH RIZASI İÇİN ÇALIŞANLAR
26 Aralık 2017
ORMANLARIYLA ÜNLÜ KÜTAHYA’YA KAĞIT FABRİKASI YAKIŞIR
03 Aralık 2017
OKULLARDA ON BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ PROJESİ
12 Kasım 2017
TAVŞANLI KAFELERİNDE KİTAPLIKLARIYLA DA ANILMALIDIR
29 Ekim 2017
FETHİ DEMİRAT’A ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİN
12 Ekim 2017
SAYIN MİLLETVEKİLİ KAVUNCU İLE TAVŞANLI KAZAN BEN KEPÇE
26 Eylül 2017
TAVŞANLI SÖZCÜĞÜ
19 Eylül 2017
TARİHİ ORTAOKUL KİME EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
07 Eylül 2017
DARISI TAVŞANLI’NIN BAŞINA OLSUN
07 Eylül 2017
AK PARTİLİ BAŞKANLARIN TÜMÜ DE GÖREVLERİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRDİLER
09 Ağustos 2017
TAVŞANLI ÖĞRETMENEVİ NİHAYET
01 Ağustos 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
22 Temmuz 2017
EGENİN EN BÜYÜK ET ENTEGRE TESİSLERİNDEN BİRİ TAVŞANLI’DA
15 Temmuz 2017
TAVŞANLI’DA RÜTBELİLER VE ANILAR
08 Temmuz 2017
VEFA
08 Temmuz 2017
BABALAR GÜNÜ VE BABALAR
18 Haziran 2017
BİR ÇOK SAYIN KAYMAKAMA HİZMET ETTİ MUHTEŞEM BİR KALABALIKLA UĞURLANDI
28 Mayıs 2017
Tavşanlı'da Yeni Bir Sorun
24 Mayıs 2017
TKİ’NİN AMİRAL GEMİSİ BUZDAĞINA ÇARPTI
20 Mayıs 2017
BÜYÜK TAVŞANLI İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNME ZAMANIDIR
06 Mayıs 2017
ÖĞRENCİLERE BİR KÜLAH ŞEKERE NE DERSİNİZ
26 Nisan 2017
B A S I N
12 Nisan 2017
MUSTAFA AYAŞLI VE İŞ ADAMI HIFZI GİRGİN
08 Nisan 2017
TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDEN AKILLI HAMLELER
27 Mart 2017
SON KOMANÇİLERDEN BİRİ DAHA GİTTİ
14 Mart 2017
İYİ Kİ DOĞDUN AHMET BAŞ DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN
27 Şubat 2017
HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
16 Şubat 2017
SAMİMİYET ÖZEL SAYGI GENELDİR
08 Şubat 2017
CAMİ CEMAATINDAN DOSTLAR ISRARLA YAZMAMI İSTEDİ
29 Ocak 2017
TAVŞANLI İLÇE OLDUKTAN SONRA 41. KAYMAKAMINI DA GÖRDÜ HOŞ GELDİNİZ SAYIN KAYMAKAM
29 Ocak 2017
“BEN SAĞLIKLIYIM “ DİYEN BİR MADEN İŞÇİSİ YOKTUR
20 Aralık 2016
TBMM'nin iki ağabeyi
13 Aralık 2016
NUMAN HATİPOĞLU İLÇEMİZİN 4O.NCI KAYMAKAMIYDI
06 Aralık 2016
İHSAN TANDOĞAN’IN ADI BİR SPOR TESİSİNE VERİLMELİDİR
29 Kasım 2016
DEV YAYIN BALIKLARI
06 Kasım 2016
NAMUSLU İNSANLARIN ÖLÜMÜ BİR BAŞKADIR
03 Kasım 2016
İYİ Kİ ANALAR BİR METİN ERTEKİN DOĞURMUŞ
26 Ekim 2016
TARİHTEN BİR YAPRAK AÇMAYA NE DERSİNİZ
12 Ekim 2016
ARTIK KOCAÇAY BİZDEN İNTİKAM ALAMAYACAK
02 Ekim 2016
PROTOKOL MÜDÜRLÜĞÜ
02 Ekim 2016
AĞACA SAYGI YARADANA SAYGI DEMEKTİR
26 Eylül 2016
TAVŞANLI’DA AMATÖR ANLAMDA BALIKÇILIK YENİDEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR
16 Eylül 2016
7O BİNİ VEREN ALLAH I7O BİNİ DE VERİR
16 Eylül 2016
BÜYÜK BAŞKANI UĞURLADIK
16 Eylül 2016
ÜZÜM VE TAVŞANLI
29 Ağustos 2016
BİR GAZETEDE SIK DÜZELTME VE ÖZÜR O GAZETEYİ OLUMSUZ ETKİLER VE İYİ DEĞİLDİR
29 Ağustos 2016
S E B İ L
28 Temmuz 2016
İKİ ASKERİ DARBE VE ANILAR
11 Temmuz 2016
HAK DEĞİRMENDE OLUR
29 Haziran 2016
İNŞALLAH TAVŞANLI AYAĞINA KADAR GELEN BU NİMETTEN YARARLANIR
29 Haziran 2016
KEŞFE GİDERKEN KUMANYALARINI YANLARINDA GÖTÜRÜRLERDİ
10 Haziran 2016
HER ÇİÇEKTEN BİR DEMET
06 Haziran 2016
DİREN KOCA BAŞKAN SEN BİZE LAZIMSIN
20 Mayıs 2016
43 PLAKANIN KEYFİNİ YAŞAMAK
05 Mayıs 2016
EFSANE ŞOFÖRLERİMİZ
01 Mayıs 2016
KAZ IM BABA
17 Nisan 2016
YENİ OTOGAR
07 Nisan 2016
T A R H A N A
01 Nisan 2016
GÜVEÇ İÇİN EN İDEAL ET ERKEÇ ETİDİR
25 Mart 2016
P T T
16 Mart 2016
B A Ş I M I Z S A Ğ O L S U N S P O R E L Ç İ M İ Z İ K A Y B E T T İ K
23 Şubat 2016
HER TAVŞANLILININ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFA VE HER FOTOĞRAFI ÇEKİLEN TAVŞANLILIYA İHTİYACIMIZ VAR
21 Şubat 2016
ORTAK GÖRÜŞ
08 Şubat 2016
NÜFUS VE TAVŞANLI’DA NÜFUS HAREKETLERİ
02 Şubat 2016
BİR HAKİM VE AVUKAT ÇOCUĞU OLARAK BU BENİM KİŞİSEL ARZUMDUR
18 Ocak 2016
LAKAP VE TAVŞANLI’DA LAKAPLAR
09 Ocak 2016
2016’YA GİRELİ BİRKAÇ GÜN OLDU
15 Aralık 2015
BİZ ÜÇ BACAKLI BİR SACAYAĞIYDIK
09 Aralık 2015
KİM BABASINI MERAK ETMEZ Kİ
27 Kasım 2015
İNSANI İKİ ŞEY ÖLDÜRÜRMÜŞ
19 Kasım 2015
ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ
10 Kasım 2015
AKLIMA GELENLERDEN BİR MENÜ
06 Kasım 2015
HAYIRLI OLSUN
19 Ekim 2015
ÇED HER YATIRIMDA BÜYÜK SORUMLULUK ALTINDA
12 Ekim 2015
EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAYA VE ÖZELEŞTİRİ YAPMAYA NE DERSİNİZ?
30 Eylül 2015
YENİ ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN
30 Eylül 2015
UNUTAMADIKLARIM
30 Eylül 2015
YENİ ADLİ YIL
09 Eylül 2015
TAVŞANLI’NIN DÜŞMAN İŞGALİNİN 93. YILDÖNÜMÜ
04 Eylül 2015
HELALLIK DİLEMEK
15 Ağustos 2015
TAVŞANLI’DA DEKORATİF IŞIKLANDIRMANIN BABASI RAHMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN ENVER GİRGİNDİR
07 Ağustos 2015
ÇUKURKÖY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ
22 Haziran 2015
Şucu Bucu
21 Mayıs 2015
MOYMUL’A DİKKAT
14 Mayıs 2015
KIRMIZI ETTEKİ AÇIĞA KOYUN VE KEÇİ ETİ ÇARE OLABİLİR Mİ
08 Mayıs 2015
SEÇİME ÇEYREK KALA
07 Mayıs 2015
İKİNCİ DÖNEM İÇİN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI VE
15 Nisan 2015
Edson Arantes De Nascimento
30 Mart 2015
FOTÖR ŞAPKA
21 Mart 2015
TAVŞANLI’NIN SPORDA ALTIN ÇAĞI VE TAKTAK HOCA
09 Mart 2015
HACER ABLA PİLOT ZEKİ VE FANTOM
16 Şubat 2015
ANILARDAN BİR DEMET
18 Ocak 2015
FUTBOL TARİHİNE ADINI KAZIYAN DÖRT GÜZİDE FUTBOL KULÜBÜ
12 Ocak 2015
GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN TEK KONU
28 Aralık 2014
SARIKIZ SATILDI
28 Aralık 2014
ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI
21 Aralık 2014
CIZLAVET
21 Kasım 2014
MERAK EDİYORUM
14 Kasım 2014
TAVŞAN MI TAVŞANLI MI ?
14 Kasım 2014
BİR JEST YAPABİLİR
21 Ekim 2014
KİMSE LİNYİTSPOR'UN ŞAN VE ŞEREFİNE GÖLGE DÜŞÜREMEZ
20 Ekim 2014
RİCAM VAR
09 Ekim 2014
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE
24 Eylül 2014
Bakkallar Gibi Kasaplar Da Tarih Oluyor
16 Eylül 2014
Aklımı Kurcalayanlar
10 Eylül 2014
Adalet Ve Kalkınma Partisinin 2023 Hedefleri Ve Tavşanlı
18 Ağustos 2014
TAVŞANLI BİR SEVDALISINI DAHA KAYBETTİ
18 Ağustos 2014
8 MART 2003 VE SONRASI
02 Temmuz 2014
ÜÇ GÜZEL İNSAN
25 Haziran 2014
BELEDİYE MECLİSİNİN DE ONAYI YETERLİ
17 Haziran 2014
TAVŞANLI ONLARLA GÜZELDİ
07 Haziran 2014
BENİM BÜYÜKŞEHİRİM TAVŞANLI'YA MERHABA
31 Mayıs 2014
TAŞERON SİSTEM KALDIRILMALI
15 Mayıs 2014
TOPLUMSAL VE ÇEVRESEL DUYARLILIK
10 Mayıs 2014
KARA PAZAR
24 Nisan 2014
BAZI KONULARDAN NE KADAR HABERDARIZ
21 Nisan 2014
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
14 Nisan 2014
AŞİNA YÜZLERİ YAŞATMALIYIZ
16 Mart 2014
SEÇMEN SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR
02 Mart 2014
TAVŞANLI’YA BİR DÖNEM DAMGASINI VURAN SİYASİ PARTİ
25 Şubat 2014
DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE
13 Şubat 2014
BALIKÖY KALESİ’NİN ULUBATLI HASAN’I VEDAYA
07 Şubat 2014
DEMİR Mİ DEMİRCİ Mİ ?
28 Ocak 2014
HACI İBRAMLARIN ALİ İHSAN ÖZDEN
15 Ocak 2014
2014 YILININ İLK BAŞYAZISINI ALLAH DOSTLARINA AYIRDIM
01 Ocak 2014
CÖMERTLİKTE AĞIRLAMADA GÖNÜL ALMADA YERLERİ DOLDURULAMAYANLAR
24 Aralık 2013
2013 YILININ EN ANLAMLI HEDİYESİ
23 Aralık 2013
SİTEM
10 Aralık 2013
ZAMANIN ADALET BAKANI HALEN TBMM BAŞKANIMIZ CEMİL ÇİÇEK TARAFINDAN HİZMETE AÇILAN ADLİYE SARAYIMIZIN ÜZERİNE KESİNLİKLE EN AZ BİR KAT ÇIKILMALIDIR
28 Kasım 2013
30 MART 2014 TAVŞANLI’DA
20 Kasım 2013
İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN
16 Kasım 2013
NOHUT TERBİYECİLERİ
14 Ekim 2013
İTFAİYE 299 YAŞINDA
11 Ekim 2013
EÜAŞ TUNÇBİLEK TERMİK SANTRALI DEMOKRAT PARTİNİN TAVŞANLILILARA BİR ARMAĞANIDIR
09 Ekim 2013
Sakarlı Hüsnü
03 Ekim 2013
HALKIN İSTEKLERİ ÖNEMLİDİR
28 Eylül 2013
GÜNDEMDENDÜŞÜNCEYE KADAR SÜREKLİ HATIRLATACAĞIZ
18 Eylül 2013
EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM
13 Eylül 2013
KARŞIMA ALİ İHSAN ÇAKIR BAŞKAN ÇIKTI
04 Eylül 2013
ADLİ YIL HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
04 Eylül 2013
TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLANLAR
24 Ağustos 2013
24 TEMMUZ
24 Ağustos 2013
GÜZEL BİR RAMAZAN TATLISI
21 Temmuz 2013
BİRAZ DA POLYANNA OLALIM
14 Temmuz 2013
DEVLET ADAMI SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
03 Temmuz 2013
HASAN ORDU TAVŞANLI GENÇLİKSPOR MÜZESİ İÇİN TAVŞANLILARIN YARDIMINI BEKLİYOR
21 Haziran 2013
ARKADAŞIM FEVZİ
22 Mayıs 2013
DEPREM OLMADI MUCİZE GERÇEKLEŞTİ
02 Mayıs 2013
TURGUT ÖZAL KALEMLİ TAVŞANLI
24 Nisan 2013
ZAMANDA YOLCULUK
12 Nisan 2013
YORUMA MUHTAÇ ESPRİ
02 Nisan 2013
OLUMLU ADIMLAR
02 Nisan 2013
GAFLAR POTLAR İNCİ DEĞERİNDE SÖZCÜKLER
20 Mart 2013
TAVŞANLI’DAN KIRINTILAR
02 Mart 2013
TAVŞANLILI YATIRIMA KARŞI DEĞİL AMA YATIRIM
27 Şubat 2013
BU ÇAVUŞLAR BAŞKA ÇAVUŞLAR
07 Ocak 2013
VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ
22 Aralık 2012
TUNÇBİLEK BELEDİYESİ YAYINLARI
12 Aralık 2012
TAVŞANLI İLE .....
05 Aralık 2012
Emr-i Bari Olmayınca Sanma Bir Çöp Yerinden Deprenir
03 Aralık 2012
ÇEŞİTLİ KONULARDAN BİR AŞURE
14 Kasım 2012
GÜLE GÜLE AHMET TURAN
07 Kasım 2012
AKLIMA GELİVERENLER
02 Kasım 2012
Mobese
Haber Yazılımı